ABS Rölesi Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor ABS Rölesi Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Tamiri

ABS sistemi bulunan otomobillerde frenleme biraz karışık halde bulunmaktadır. ABS rölesi çok önemli bir parçadır. Peki ya ABS valfi rölesi nedir, ABS rölesi arıza belirtileri nedir? ABS rölesi arızası onarımı nasıl yapılır?

ABS yani kilitlenmeyi önleyici fren sisteminin kısaltılmış adıdır. ABS sistemi hem mekanik hem de elektriksel olarak çalışmaktadır. ABS rölesi bu parçalardan bir tanesidir. ABS rölesinin görevi, sistemin fren basınç yağına güç veren pompayı çalıştırmaktır. Böylelikle frenler diskleri saniye defalarca sıkar bırakır. Eğer ABS rölesi arızalanırsa ABS sistemi çalışmaz hale gelecektir.

Otomobilde bulunan diğer tüm bileşenler gibi ABS rölesi de aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalır. Zamanla işlevini yitirir ve ABS valfinin çalışmamasına neden olur?

ABS rölesi arıza yaptığı zaman aracınızın gösterge panelinde ABS ikaz ışığı motor çalışmasına rağmen sönmeyecektir. Bu durumda ustanız rölenin arızalı olduğunu doğrular. Ardından yeni röleyi takarak test eder. ABS ile ilgili arıza kodları varsa onu beyinden siler. Bu sayede ABS ışığı da sönmüş olacaktır.

ABS rölesi arızasını, diğer fren sistemi arızalarından ayırmak sadece konuda uzman kişilerin yapabileceği bir iştir. Genelde OBD-2 okuyucu tarafından teşhis edilebilir. Ayrıca değiştirilmesi için ABS beyninin sökülmesi gerekebilir. Bu sebeple aracınızda herhangi bir sebepten dolayı ABS arızası varsa mutlaka uzman bir kişiden yardım isteyin.

Yorum Yap