Adblue Nedir? Dizel Araçlarda Adblue Ne İşe Yarar?

Okunuyor Adblue Nedir? Dizel Araçlarda Adblue Ne İşe Yarar?

Dizel motorlu araçlarda bulunan Adblue ne işe yarar? Adblue’nin kullanım amacı nedir? Adblue hakkında her şeyi bu yazımızda bulacaksınız.

Dizel motor teknolojisi gün geçtikçe dahada çok artarken, üreticiler ne yaparlarsa yapsınlar, dizel motorların çevreye verdiği zararın önüne geçemiyorlar. Dizel motor, benzinli motora göre 5 kat daha fazla egzoz gazı üretir. Bu da atmosferin kirlenmesine ve küresel ısınmaya neden olmaktadır.

Son 20 yıldır otomobil mühendisleri temiz dizel motorlar üretmek için çok fazla çalışıyorlar. Motorların çevreye verdiği zarara göre Euro normları uygulanmaktadır. Şuan için en temiz motor Euro 6 normlarına uygun motorlardır. Devletler emisyon değerlerinin Euro 6 standartlarında olması için karar verdiğinde üreticilerde bu yasal zorunluluğa uyabilmek için motorlarında Adblue kullanmaya başladılar. Adblue’nin amacı egzoz gazındaki azot oksit (azot monoksit) ve nitrojen oksit (NOx) gazlarının miktarının azaltılmasıdır. Aslında dizel araçlarda “dizel partikül filtresi (DPF) bulunur. Son yıllarda gelişen ıslak DPF ile bu emisyon değerleri çok daha aşağıda olmaya başladı. İşte DPF’nin ıslak kalmasını sağlayan maddeye adblue adı verilir.

Adblue Nedir?

Adblue, NOx egzozdan çıkmadan önce aracın egzoz sistemine enjekte edilir. Adblue üte ve sudan oluşan bir maddedir. Egzoz gazı ıslak olan DPF’ye girer ve adblue ile tepkimeye uğrar.NOx içerisinde bulunan zararlı maddeler daha zararsız olan nitrojen ve oksijene dönüşür. Bu tepkime kimyasal bir olaydır. Adblue yüksek sıcaklıklarda amonyağa dönüşür ve NOx moleküllerini parçalar. Bu da egzoz gazı içerisindeki NOx partiküllerinin miktarını önemli ölçüde azaltır. Bu süreç, seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemi tarafından idare edilir. Adblue, katalizör tarafından egzoz sistemine enjekte edilir.

Arabamda Adblue Kullanmam Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Bu oldukça basit bir şeydir. Yeni nesil Euro 6 standartlarında bir motora sahip dizel aracınız varsa AdBlue teknolojisi kullanılıyor demektir. Tüm büyük dizel motor üreticileri Volkswagen, Audi, Mercedes, Peugeot, Citroen ve Hyundai hepsi Adblue teknolojisine sahiptir.

Dizel motorların ismi aslında bu sistem hakkında ipucu vermektedir. Örneğin Peugeot ve Citroen marka otomobillerde bulunan BlueHDİ motorlar Adblue’ya ihtiyaç duyarlar.

Arabam Ne Kadar Adblue Tüketir?

Aracınızda Adblue azaldığı zaman bu size uyarı olarak mutlaka gösterilecektir. Gösterge panelinde bir uyarı ışığı yanıp sönecektir. Otomobillerin Adblue tüketimleri her 1.000 kilometrede 1.5 litre kadardır. Adblue deposu ise ortalama 13 litre adblue alır. Bir depo adblue ile 5.500-6.000 kilometre yol gidebilirsiniz.

Adblue Biterse Ne Olur?

Eğer aracınızla seyir halindeyken Adblue bittiyse aracınız stop etmez. Ancak sürekli olarak uyarı işareti verir. Eğer adblue almadan aracınızın motorunu durdurursanız tekrar çalıştırmazsınız. Çünkü adblue biten aracın motoru stop ettikten sonra tekrardan çalışmaz. Çalışması için en az 5 litre adblue koymanız gerekmektedir.

Yorum Yap