Akü Lambası Sönmüyor – Akü Lambası Neden Yanar?

Okunuyor Akü Lambası Sönmüyor – Akü Lambası Neden Yanar?

Aracınızın gösterge panelinde araba çalışmasına rağmen akü lambası sönmüyorsa sebebi nedir? Akü lambası neden sönmez? Akü lambası neden yanıyor?

Otomobillerimizin gösterge panelinde bulunan ikaz lambalarından bir tanesi de akü işaretidir. Akü lambasının aracın motoru çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Aracınız kontağını bir tur çevirdikten sonra akü lambasının yanması normaldir. Ancak motor çalıştığı andan itibaren akü lambasının sönmesi gerekir. Akü lambasının yanmasının sebebi o an akünün şarj olmadığının göstergesidir. Yani arabada harcanan her enerjinin akünün gücünden karşılandığı anlamına gelir. Akü lambası yolda seyir halinde giderken de bir anda yanabilmektedir.

Akü Lambası Neden Yanar?

Aracınızın motoru çalışmasına rağmen akü lambası sönmüyorsa bunun 4 sebebi vardır. Şimdi gelin akü lambasının sönmemesinin nedenlerine bakalım.

1- V Kayışının Kopması

V kayışı diğer adıyla şarj kayışı olarak geçer. Motorun gücünü şarj dinamosu gibi parçalara aktaran v kayışı koparsa şarj dinamosu çalışmaz hale gelir. Genelde araç seyir halindeyken bir anda akü lambası yanmaya başladıysa aracınızın V kayışı kopmuş olabilir.

2- Akünün Eskimiş Olması

Bir akünün ömrü 2 ile 4 yıl arasındadır. Bu zaman akünün kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Akü eskimeye başladıkça artık şarj tutmaz hale gelir. Eğer aracınızın aküsü şarj olmuyorsa, gösterge panelinde akü lambasını yakar.  (Ayrıca Bkz : Akü Neden Şarj Olmaz)

3- Şarj Dinamosunun Arızalanması

Şarj dinamosu aracın motoru çalışırken hem aküyü şarj eder hem de elektrikli bileşenlerin ihtiyacı olduğu elektrik ihtiyacını sağlar. Şarj dinamosu arıza yaparsa aküyü şarj etmez. Bunun sonucunda da aracınızda akü işareti yanar. Şarj dinamosunu ölçtürdüğünüzde en az 13,5 – 14,5 volt arasında şarj etmesi gerekmektedir.

4- Şarj Dinamosu Diyotunun Yanması

Bazen de aracınızın şarjında ve aküsünde bir sorun olmamasına rağmen akü lambası sönmeyebilir. Şarj dinamosunu denetleyen parçalara diyot denilir. Bu diyotlar zamanla arızalanır. Yani şarj dinamosunun diyotu yanabilir. Bu da aracınızda akü lambasının yanmasına neden olur.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap