Akü Neden Şarj Olmaz – Şarj Tutmama Nedenleri

Okunuyor Akü Neden Şarj Olmaz – Şarj Tutmama Nedenleri

Aracımızın aküsünün motor çalışırken şarj edilmesi gerekmektedir. Ancak araba çalıştığı halde akü şarj tutmuyorsa bunun sebebi nedir? Akünün şarj kaçırmasının sebepleri nedir? Akü neden şarj olmaz? Akü neden şarj tutmaz? Aslında hepsi aynı olan bu sorulara yanıt arayacağız.

Akü bir otomobilin çalışması için olmazsa olmaz parçalardan bir tanesidir. Akünün asıl görevi aracın motorunu ilk çalıştırma için marş dinamosuna gerekli olan enerjiyi sağlamaktır. Marş dinamosu aküden aldığı elektrikle motora krank hareketini sağlar ve motor çalışır. Motor çalıştıktan sonra aküden enerji alımı kesilir ve eksilen enerjisi şarj dinamosu tarafından sağlanır. Akünün bir diğer görevi de aracın motoru çalışmazken, otomobil donanımlarının çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlamaktır. Örneğin araba çalışmazken teyp, farlar, ve klima gibi sistemler aküden aldığı enerji ile çalışırlar.

Akünün eksilen enerjisi, şarj dinamosu tarafından tamamlanır ve böylelikle akü yeniden kullanılabilir hale gelir. Ancak araba çalışmasına rağmen akü sürekli bitiyorsa, bir sorun olduğu anlamını taşır. Bu olaya akünün şarj tutmaması denilir.

Akü Neden Şarj Tutmaz

Akünün eksilen şarjının yeniden yerine gelmemesi için pek çok sebep olabilir. Ancak en önemli 3 sebebi şudur.

1- Şarj Dinamosu Arızası

Arabanın motoru çalıştıktan sonra şarj dinamosunun, aküye 14 voltluk bir enerji sağlaması gerekir. Eğer 13 ve altında bir enerji sağlıyorsa, akü şarj olamaz ve yeniden kullanımda arabanın çalışması için gerekli elektriği sağlayamayabilir. Bunun için aracınızın şarj dinamosunu ölçtürmeniz sizin yararınıza olacaktır. (Ayrıca Bkz: Şarj Dinamosu Arızası Belirtileri ve Tamiri)

2- Akünün Eskimiş Olması

Bir akünün ömrü 2 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Bu süre zarfından sonra aracın aküsü artık şarj tutmaz hale gelmektedir. Bu sebeple aracınızın aküsünün ömrü 2 yılı geçmişse şarj tutmayabilir.

3- Arabanın Elektronik Aksamlarında Bir Kaçak Olması

Aracınızın kontağını kapatıp, kapıları kilitlediğinizden itibaren arabanın güvenlik hariç tüm donanımlarının kapanması gerekmektedir. Ancak başta teyp olmak üzere, farlar, iç aydınlatma gibi elektronik aksamlar çalışmaya devam edebilir. Yani kısaca arabada bir kaçak olabilir. Bu durumda aracınızın aküsü sürekli azalacağı için biter. Siz sabah aracınıza bindiğinizde arabayı çalıştıramayabilirsiniz.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap