Akü Neden Sürekli Biter? Yeni Akünün Bitmesinin Sebebi?

Okunuyor Akü Neden Sürekli Biter? Yeni Akünün Bitmesinin Sebebi?

Bir otomobilin ateşleme sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi Aküdür. Peki ya akünün sürekli bitmesinin sebebi nedir? Yeni akü neden biter? Arabada elektrik kaçağı yapabilecek yerler neresidir? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Sabahları dışarı çıktığınızda arabanızın aküsünün bittiğini görmek en sinir bozucu şeylerden bir tanesidir. Çünkü aracınızın aküsü bittiğinde motoru çalıştıramayacaksınız ve doğal olarak arabanızı kullanamayacaksınız. Aracınızda bulunan bir kaç arızası veya arızalı bir donanım akünün çabuk bitmesine neden olabilir.

Arabanın Aküsünü Boşaltabilecek Şeyler

Aracınızın aküsü boşalmış yani bitmişse bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bu sebeple, yeni bir akü almadan önce aracınızın aküsünün bitmesine neden olabilecek sorunları kontrol etmelisiniz. Özellikle aracınızın aküsünü alalı bir yıl bile olmamışsa mutlaka bir yerlerde aküyü boşaltan bir sorun vardır.

1- Farların Açık Kalması

Akünün bitmesinin en çok görülen sebeplerinden bir tanesi aracınızın farlarının gece açık kalmasıdır. Unutkanlık nedeniyle farları açık unutursanız sabah geldiğinizde akünün bitmiş olacağını göreceksiniz. Bu sebeple farların açık olup olmadığını kontrol etmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

2- Elektrik Çeken Şeyler

Özellikle aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız mutlaka akünün kutup başlarını sökmelisiniz. Çünkü aracınızı kullanmadığınız zamanlarda saat, radyo, teyp ve bazı ekipmanlar elektrik çekmeye devam edecektir. Bu elektrik aküden sağlanacağı için bir süre sonra aracınızın aküsü bitecektir. Uzun süre kullanılmayan arabanın aküsünün bitmesinin sebebi budur.

3- Paslanmış Kutup Başları veya Gevşek Akü Bağlantıları

Paslanmış yani korozyona uğramış akü kablosu daha fazla direnç oluşturacağız için elektriğin gitmesi gereken yere ulaşmasını zorlaştırır. Bu aracınızın aküsünü öldürerek daha fazla elektrik harcamasına neden olacaktır. Ayrıca gevşek ve iyi sıkılmamış kutup başları için de geçerlidir. Sağlam bağlantılar daha az direnç sağlarken, gevşek bağlantılar elektrik direncinin artmasına neden olur. Bu iki sorunda aracınızın aküsünün bitmesine neden olacaktır.

4- Şarj Sistemi İle İlgili Sorunları

Aracınızı ilk çalıştırdıktan sonra ihtiyaç duyulan elektrik şarj dinamosu (alternatör) tarafından sağlanır. Alternatör, akünün eksilen elektriğini şarj ederek yerine gelmesini sağlar. Bir tür sarj aleti gibi düşünebilirsiniz. Eğer aracınızın şarj dinamosu arızalı ise akü şarj tutmayacak ve bir sabah aracınızı çalıştıracak elektrik gücünü oluşturamayacaktır.  (Ayrıca Bkz: Şarj dinamosu nedir? Arıza belirtileri ve tamiri)

5- Kısa Sürüşler ve Akünün Şarj Olacak Süreyi Bulamaması

Aracınızı çalıştırdığınız andan itibaren akü şarj dinamosu tarafından yeniden doldurulur. Ancak aracınızı sürekli olarak kısa mesafelerde kullanıyorsanız, akünün şarj olacak kadar zamanı olmayabilir. Bu da akünün sürekli şarjının azalmasına neden olur ve sonuç olarak bir gün arabayı çalıştıracak enerjiyi sağlamamasına neden olacaktır. Bu sebeple aracınızı her 3 günde bir defa en az 15 dakika 3.000 devir üstünde kullanmalısınız.

6- Aşırı Soğuk ve Sıcaklıklar

Özellikle aşırı soğuklar aracınızın aküsünün elektriğinin daha çabuk eksilmesine neden olacaktır. Şiddetli kış ve yaz aylarında aracınızı kapılı bir otoparka koymak akünüz açısından faydalı olacaktır. Eğer kapalı bir ortam bulamazsanız akünün üstüne bir şey örtmek daha sıcak kalmasını sağlayacaktır.

7- Eski Akü

Akü kullanım ömrünün tamamladığı zaman şarj tutmayacaktır. Eğer aracınızın aküsü eskidiyse ve şarj tutmuyorsa onu değiştirmeniz gerekecektir.

Yorum Yap