Akü Nedir, Bittiği Nasıl Anlaşılır ve Akü Nasıl Değiştirilir?

Okunuyor Akü Nedir, Bittiği Nasıl Anlaşılır ve Akü Nasıl Değiştirilir?

Bir otomobilin en önemli dış yardımcılarından bir tanesi aküdür. Peki ya akü ne işe yarar? Akünün bittiği nasıl anlaşılır? Aküyü kendimiz değiştirebilir miyiz? Gibi sorulara yanıt arayacağız.

Akü denilince insanların aklına hemen elektrik depolayan bir batarya gelmektedir. Bu doğru bir şeydir. Bir akü otomobilin çalışması için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Akü sağlığı ile otomobiliniz doğru çalışması arasında çok büyük ilişkiler vardır.

Akü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Akü, bir otomobilin ilk çalıştırılması için en önemli parçalardan bir tanesidir. Sürücü kontağı bir tur çevirdiğinde gösterge panelinde ışıklar yanar. Bu sırada akü açılmış ve elektrik gelmiş demektir. Daha sonra marşa bastığında araba ilk çalışması için gerekli enerjiyi aküden alır. Akünün sağladığı elektrik enerjisi ile marş dinamosu motoru çalıştırır ve motor çalışır. Aracınızın motoru çalıştıktan sonra aküden alınan enerji kesilir ve şarj dinamosu (alternatör) devreye girer. Böylelikle akünün eksilen enerjisi tamamlanır.

Akünün bir diğer görevi de aracın bazı parçalarını motor çalışmazken de aktif olmasını sağlamaktır. Örneğin aracınızda bulunan alarm sistemi, saat ve ECU sürekli olarak aküden beslenirler ve böylelikle sürekli çalışırlar.

Akü Neden Biter?

Akünün bitmesi için bir kaç sebep vardır. Bunları sıralayacak olursak

1- Akünün kullanım ömrünün bitmesi 

Ortalama kalitede bir akünün ömrü yaklaşık 4-5 yıl civarındadır. Bu süreden sonra akü artık şarj tutumaz hale gelir ve arabanın saati bile akünün zayıflamasına neden olabilir. Bu yüzden aracınızın aküsü 5 yılı doldurduysa değiştirmelisiniz.

2- Şarj Dinamosu Arızası

Akü aracı ilk çalıştırdıktan sonra görevini şarj dinamosuna devrede ve eksilen enerjisi akü tarafından tekrar doldurulur. Ancak şarj dinamosu arızası olduğu zaman akü tam şarj edilemez ve zamanla biter. Şarj dinamosunun diğer bir adı alternatördür. Bir otom elektrikçide şarj dinamosunu ölçtürmeniz arızanın kaynağını bulmak için size fayda sağlayacaktır.

3 – Arabada Elektrik Kaçağı Olması

Kontağı kapattıktan sonra arabanın neredeyse tüm donanımlarının kapanması gerekir. Ancak otomobilin herhangi bir yerinde meydana gelen kaçak sürekli enerji harcanmasına neden olur. Sonuç olarak akünün bitmesine sebep olur.

4- Bir Şeylerin Açık Kalması

Aracın kontağını kapattıktan sonra teyp, farlar ve sinyaller gibi donanımlarında kapanması gerekir. Ancak bazı otomobillerde bunları manuel olarak elle kapatmak gerekmektedir. Bu donanımlardan bir tanesinin bile sabaha kadar açık kalması akünün bitmesine neden olabilir.

Akü Nasıl Değiştirilir?

Aracınızın aküsünü kendinizde değiştirebilirsiniz. İlk olarak aküyü sökmeden önce varsa teybin şifresini bulun. Çünkü akü kutup başlarını sökünce teyb ve saat gibi sistemler duracak yeni aküyü takınca teyp key kodu isteyecektir.

1. Adım : Aküyü sökmeden önce arabanın motorunu durdurun yani stop edin.

2. Adım :  Akünün kutup başlarını bir İngiliz anahtarı yardımıyla sökün. + ve – kutup kablolarını birbirinden ayırın. Genelde kırmızı kablo +, siyah kablo ise – kutuba işaret eder.

3. Adım : Yeni aküyü yerine takın ve kutup başlarını sıkıca bağlayın.

Sonuç olarak aracınızın aküsünü kendiniz değiştirmiş olacaksınız. Önemli bir not olarak şunu unutmayın. Aracınızın üstünden çıkan akü kaç amperse aynı amper akü almanız gerekmektedir.

Yorum Yap