Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir? Alkol Sınırı Kaç Promil

Okunuyor Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir? Alkol Sınırı Kaç Promil

Ülkemizde trafik kazalarının büyük bir kısmı alkollü araç kullanımı nedeniyle gerçekleşmektedir. Peki ya alkollü araç kullanmanın cezası nedir? Alkollü araç kullanmak için promil alt sınırı ne kadardır?

Alkol insanların duyu organlarını ve algılarını yavaşlatan bir maddedir. Araç kullanan sürücülerin 5 duyu organının çok çalışması gerekmektedir. Ayrıca alkol alan bir kişi karar alma mekanizması yavaşladığı için trafikte gerçekleşebilecek olaylara geç tepki verecektir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada sürücüler önce alkolsüz bir şekilde yolda seyir ettiriliyor. Herhangi bir zamanda sürücülerin önüne bir engel çıkarılıyor. 100 sürücüden 90 tanesi engele çarpamadan direksiyonu kırıyor ve güvenli şekilde yoluna gidiyor.

İkinci sefer deneyde sürücülere 2 şişe bira içiriliyor ve yine aynı parkurda ilerlemeleri isteniyor. Sürücülerin önüne yine bir anda engel çıkarılıyor. Bu sefer sürücülerin algıları zayıfladığı için 100 sürücüden 82 tanesi engele çarpıyor. Yani buradan çıkarılan sonuç sürücülerin karar alma mekanizmaları zayıfladığı için, algıları yavaşlıyor ve olası durumlarda araçlarının kontrolünü sağlayamıyorlar. Ayrıca duyu organları zayıfladığı için alkollü bir sürücü aracını düz bir hizada kullanamaz.

Alkollü araç kullanmak kişinin hem kendi can güvenliğini tehlikeye atmasına, hem de trafikte hiç bir suçu olmayan insanların hayatlarını tehlikeye atmasına neden olur. Devlet alkollü araç kullanımının önüne geçebilmek için oldukça ağır cezalar uygulamaktadır. Şimdi gelin alkollü araç kullanmanın cezasına göz atalım.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü araç kullanmanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48 numaralı maddesinde açıkça belirtilmiştir. Maddenin başlangıcında “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.” İbaresi yer almaktadır.

Şimdi gelin madde madde alkollü araç kullanma cezalarına bakalım.

1- Alkollü Araç Kullanırken Kazaya Karışma Cezası : Herhangi bir kişinin yaralanmalı veya ölümlü bir kazaya karışması durumunda alkol metre adı verilen alkol cihazı ile kanındaki alkol miktarının ölçülmesi gerekir. Sürücünün burada alkol almış olup olmaması önemli değildir. Her yaralanmalı ve ölümlü kazada bu test yapılır.
Ancak sürücünün  cihazı üflemek istememesi durumunda, sürücüler en yakın adli tıp kurumu veya hastaneye götürülerek vücudundan alınacak kan veya tükürük örneği ile alkol testine tabi tutulur. Sürücü alkolmetre cihazını üfleyemeyecek kadar ağır yaralanmış ise yine vücudundan örnek alınarak alkol testine tabi tutulur.

2- Alkollü Araç Kullanma Cezası : Yapılan alkol testi sonucunda hususi otomobil kullananlar için 0.50 promil diğer araçları kullananlar için (otobüs, tır, kamyon, minibüs veya ticari taksi) 0.21 promil alkol alt sınır olarak kabul edilir. Eğer bu sınırların üzerinde bir alkol oranı bulunursa sürücüye 700 lira para cezası verilir. Ayrıca ehliyetine 6 ay süreyle el konulur.

2. defa alkollü yakalanma : Sürücü alkollü olarak yakalandığı ilk günden itibaren 5 yıl içerisinde ikinci defa alkollü araç kullanırken tespit edilirse bu sefer 877 lira para cezası verilir. Sürücü belgesi yani ehliyeti 2 yıl süreyle alınır. Ayrıca yeniden sürücü kursuna giderek sıfırdan ehliyet alıyormuş gibi sınava ve sağlık testine tabi tutulur.

3. defa alkollü yakalanma : Üçüncü defa yakalanması halinde ise ehliyetlerine 5 yıl el konulur. Ayrıca 1.407 lira idari para cezasına çarptırılırken, sürenin sonunda yeniden sürücü kursu, sağlık raporu ve psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulur.

Yorum Yap