Araba Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Okunuyor Araba Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Araba ehliyeti kaç yaşında alınır sorusu özellikle de henüz reşit olmayan ve ehliyet sahibi olmak isteyen pek çok genç tarafından araştırılıyor. İnsanların ehliyet alabilmeleri adına belirli şartları eksiksiz bir biçimde yerine getirmeleri gerekiyor. Bunlardan birisi de yaş sınırı olarak dikkat çekiyor. İnsanlar belirli bir yaşa gelmedikleri sürece istedikleri gibi ehliyet alamıyorlar. Elbette ki sadece yaş sınırlamasını geçmek yeterli olmuyor. Bunun için insanların ehliyet adına gerekli olan diğer şartları da eksiksiz bir biçimde yerine getirmeleri gerekiyor. Böylelikle de sorunsuz bir biçimde ehliyetlerini alarak trafik içerisinde yer alma imkanı elde ediyorlar.

İnsanlar araba ehliyeti almak istedikleri zaman B sınıfı grubunda geçen ehliyetleri almaları gerekiyor. B grubunda yer alan ehliyetleri alabilmek adına da gerekli olan yaş sınırının üzerinde olmak gerekiyor. Bu yaş sınırı B sınıfı ehliyetler için 18 olarak belirleniyor. Yani insanlar 18 yaşlarını doldurarak reşit olmadıkları sürece ehliyet alma imkanını elde edemiyor. Ancak bu yaş sınırına uymaları ve gerekli olan diğer şartları da yerine getirdikleri zaman sorunsuz bir biçimde ehliyetlerini alma imkanını elde edebiliyorlar.

18 Yaşını Doldurmayan Ehliyet Alabilir mi?

18 yaşını doldurmayan ehliyet alabilir mi sorusu da pek çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Kendi ehliyetlerini alabilmek adına sabırsızlanan pek çok kişi bu konu hakkındaki detayları merak ediyor. Günümüzde ehliyet alınabilmesi adına insanların belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi de yaş sınırı olarak karşımıza çıkıyor. Her ehliyet sınıfı için doldurulması gereken yaş grupları bulunuyor. Bu yaş grupları ise şu şekilde sıralanıyor;

 • M, A1 ve B1 ehliyetleri için 16 yaşını doldurmak
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G ehliyetleri için 18 yaşını doldurmak
 • A sınıfı sürücü belgesi için 20 yaşını doldurmak
 • C, CE, D1 ve D1E ehliyetleri için 21 yaşını doldurmak
 • D ve DE ehliyetleri için 24 yaşını doldurmak

Kaç Yaşında ehliyete El Konulur?

Ehliyete el konulması konusunda kaç yaşından itibaren ehliyete el konulabileceği de merak edilen konular arasında bulunuyor. Hayatlarında ilk kez ehliyet alacak olan kişiler daha sonrasında onu yenilemeleri gerekip gerekmediğini merak ediyor. Bu konuda en ufak endişeye gerek bulunmuyor. İnsanlar bir kez aldıkları ehliyetleri ile ömür boyu trafikte yer alabiliyorlar.

Araba-Ehliyeti-Kac-Yasinda-Alinir-1

Araba Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır

Araba Ehliyeti Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Araba ehliyeti için gerekli şartlar da bir an evvel ehliyetlerini alarak trafik içerisine sürücü olarak yer almak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Araba ehliyeti almak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir sürücü kursuna gitmeleri ve gerekli dersleri geçmeleri gerekiyor. Sonrasında da yapılan ehliyet sınavından geçerli not almaları gerekiyor. Ehliyet alabilmek adına tüm bunlar yeterli olmuyor. Aynı zamanda ehliyet sahibi olmaya ilk kez karar veren kişilerin gerekli birtakım belgeleri de hazırlamaları gerekiyor. Bu belgeler ise u şekilde sıralanıyor;

 • 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik kartı,
 • Sürücü sertifikası,
 • Öğrenim belgesi,
 • Sürücü sağlık raporu,
 • Kan grubunu belirtir belge,
 • Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli beraberinde vakıf payının ödendiğine dair alınan yazılı belgedir.

 

Yorum Yap