Araba Nasıl Yıkanır? Araba Yıkama Teknikleri

Okunuyor Araba Nasıl Yıkanır? Araba Yıkama Teknikleri

Daha önce 2 yıl boyunca oto yıkamada çalışmış birisi olarak bu yazıda sizlere araba nasıl yıkanır? Araba yıkarken nelere dikkat edilmelidir? Araba yıkama teknikleri hakkında bilgi vereceğim.

Hemen herkes arabasının temiz olmasını ister. Bazı kimseler bir oto yıkamacıda aracını temizletmek isterken benim gibi pek çok kişi kendisi yıkamak ister. Aracınızı kendinizin yıkaması, bir oto yıkamacıdan her zaman daha iyi olacaktır. Çünkü herkes kendi arabasına en yüksek özeni göstererek yıkamak ister. Araba yıkamanın, her iş gibi bir tekniği vardır. Aracınızı iç-dış yıkamaya nereden başlayacaksınız öncelikle ona bir göz atalım.

İlk olarak yapmanız gereken şey bir elektrik süpürgesine ulaşmanızdır. Çoğu benzinlikle bozuk para atarak çalışan elektrik süpürgeleri vardır. Ancak bunlar çok fazla çalıştığı için genelde iyi çekmezler. Bu sebeple evdeki elektrik süpürgenizi kullanabilirsiniz. Benzinliklerde priz bulacaksanız. Yıkamaya başlamadan önce aracınızın paspasları kauçuk ise çıkarın. Ancak halı paspas ise çıkarmanıza gerek yok onları da altını kaldırarak süpürün.

Araba Nasıl Yıkanır ? 

1- Aracınızın İçini Süpürün

Aracınızın için şoför tarafından başlayıp detaylı bir şekilde süpürün. Koltuk altları pisliğin en çok toplandığı yerdir. Buralara ayrı bir özen göstermeniz sizin için faydalı olacaktır.

2- Aracınızın İçini Temiz Bez İle Silin

Bir mikro fiber bezi ıslatın ve ardından iyice sıkın. Şoför tarafından başlayarak silin. Ön göğüs, kapı içleri, orta konsol gibi her yeri silin. Bezin ucunu kalorifer ızgaralarının içine sokun ve iyice silin. Izgaraların içini ucu ıslatılmış bir kulak çubuğu yardımıyla da silebilirsiniz. Böylelikle en ince ayrıntısına kadar silmiş olacaksınız. Aracınızın şoför tarafına bir kağıt koyun. Çünkü ayağınızın kiri süpürdüğünüz yeri tekrardan kirletebilir.

3- Paspasları Yıkayın

İlk olarak paspasları ıslatın. Aracınızın köpüklerken paspaslarını da köpükleyin. Daha sonra fırça ile fırçalayın ve aracınızı durularken paspasları da durulayın. Son olarak paspaslarınızı kuruyabileceği bir yere asın. Kesinlikle paspasları ıslak sermeyin çünkü çok kötü koku yapar.

4- Aracınızı Islatın

Günümüzde hemen her benzinlikte bozuk para ile 3 dakika çalışan tazyikli sular vardır. İlk olarak aracınızı iyice ıslatın. Marşpiyeller ve çamurluk ağızları en çok kirlenen yerlerdir. Buralara daha çok özen gösterin. Davlumbaz içlerine de su tutmayı unutmayın.

5- Aracınızı Köpükleyin

Yine bozuk para atarak aracınızı iyice köpükleyin çamurluk içlerini ihmal etmeyin. Aracınızı kendiniz bir çeşme başında yıkıyorsanız kesinlikle bulaşık deterjanı kullanmayın.  Çünkü bulaşık deterjanı ne kadar silerseniz silin lekeler bırakmaktadır.

6- Aracınızı Süngerleyin

Arabanızı yıkarken kesinlikle fırça kullanmayın. Çünkü fırçalar arabanın boyası üzerinde mikro çizikler bırakıyor. Bunun yerine yumuşak bir sünger ile aracınızın her yerini ovalayın.

7- Su İle Durulayın

Aracınızı süngerledikten sonra aracınızı tazyikli suyla güzelce durulayın. Hiç bir yerde köpük kalmadığından emin olun.

8- Aracınızın Üstündeki Suyu Çekin

Yumuşak uçlu bir çekçek ile aracınızın üstündeki suyu çekin. Ancak hiç bir zaman çok fazla bastırmayın çünkü boyaya zarar verebilirsiniz.

9- Kaportayı Kurulayın

Temiz ve kuru bir bez ile kaportayı güzelce kurulayın. Bez su dolunca iyice sıkın ve kurulamaya devam edin.

10- Camları Silin

Camlar yeni yıkandığı için cam-sil kullanmanıza gerek yoktur. Yine camlar için ayırdığınız temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla camları önce içten daha sonra dıştan güzelce silin.

11- Kapı İçlerini Kurulayın

Kapı içlerinde kalan su lekelere neden olacaktır. Bunun için bir bez yardımıyla kapı ve bagaj içerlerini güzelce kurulayın.

12- Jantları Kurulayın ve Lastikleri Parlatın

Çoğu benzin istasyonunda lastik parlatıcı satılmaktadır. Aracınızın jantlarını kötü bir bez ile silin. Ardından bulaşık süngeri veya bir fırça yardımıyla jantları parlatın.

Son olarak aracınızın paspaslarını da sererek yıkama işlemini tamamlamış olacaksınız.

otomobilweb

Yorum Yap