Araba Neden Bir Tarafa Eğik Durur?

Okunuyor Araba Neden Bir Tarafa Eğik Durur?

Herkes arabasının düz bir şekilde olmasını ister. Ancak bazı arıza durumlarında araba bir tarafa yamuk durabilir. İster sağa ister sola olsun arabanın eğik durması bir sorunun habercisidir. Peki ya araba neden eğik durur?

Bir otomobilin motoru ne kadar güzel olursa olsun, bu gücü yola tekerler iletilir. Tekeler ise bazı parçalara bağlıdır. Eğer aracınız bir tara eğik halde duruyorsa bunun sebebi bir kaç şey olabilir. Ayrıca arabanın eğik durması arabanın sağa ve sola çekmesine de neden olacak bir arızadır.

Arabanın Yamuk Durmasının Sebepleri

1- Patlak Amortisörler

Amortisörler, araç hareket ederken yolda oluşan titreşimleri aracın içine en az vermekle yükümlü parçalardır. Ayrıca Amortisörler aracın düz bir zemin üzerinde kalmasını sağlarlar. Bunun için Eğer aracınızın amortisörleri patlarsa, hangi taraf patlaksa araçta o tarafa eğik durur. Bu durum aracınızın bir tarafa eğik durmasının en çok görülen nedenidir.

2- Helezon Yaylarının Kırılması

Helezon yayları amortisörler üzerinde bulunan parçalardır. Bunların görevi amortisör üzerindeki yükü en aza indirgemektir. Ancak helezon yayları kırılabilir. Kırıldığı zaman tüm yük amortisöre biner ve aracın bir tara yatmasına neden olur.

3- Teker Havalarının Eşit Olmaması

Aracınızın tekerlerinin havası tam doğru basınçta değilse aracınızın havası eksik olan tekere doğru yatmasına neden olabilir. Eğer aracınız sağ veya sol tarafa eğik duruyorsa ilk yağmanız gereken şey tekerlek havalarını kontrol etmek olmalıdır.

4- Motor Kulağının Kırılması

Nadir bir durum olsa da motor kulağı koparsa motorun ağırlığı bir tarafa biner. Bu ağırlık nedeniyle aracınızın bir tarafı eğik durabilir.

Aracınız bir tarafa eğik duruyorsa bunu hemen çözmeniz aracınızda daha büyük sorunlara neden olmaması açısından çok önemlidir. Yukarıda teker havası dışında saydığımız tüm maddeler çukurlara ve kasislere hızlı girmekle alakalıdır. Engebeli yollarda yavaş olmanız aracınızın yürüyen aksamının sağlığı açısından çok önemlidir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap