Arabadan Yanık Kokusu Gelmesinin Sebepleri Nedir? Yanık Kokusu Neden Gelir - Otomobil Web

Arabadan Yanık Kokusu Gelmesinin Sebepleri Nedir? Yanık Kokusu Neden Gelir

 Arabadan Yanık Kokusu Gelmesinin Sebepleri Nedir? Yanık Kokusu Neden Gelir
Okunuyor Arabadan Yanık Kokusu Gelmesinin Sebepleri Nedir? Yanık Kokusu Neden Gelir

Aracınızda sanki bir şeyleri yanıyormuş gibi koku geliyorsa, bu bir şeylerin yandığı anlamına gelir. Burada sormanız gereken asıl soru, yanık kokusunun nereden geldiğini bilmektir.

Bir otomobilde yanık kokusu oluşması için farklı bir kaç potansiyel neden vardır. Arabanızdan yanık kokusu gelmesinin en çok görülen sekiz nedenini size açıklayacağız. Böylelikle aracınızdan yanık kokusu geliyorsa hemen tespit edip düzeltmeniz gerekir.

Esnek Reklam Alanı
 

Arabadan Yanık Kokusu Gelmesinin Nedenleri

Arabadan gelen bir yanık kokusunun en yaygın nedenler, elektrik aksamında meydana gelen bir kısa devre, klima kompresörü arızası ve sıvı sızıntısıdır. Şimdi yanık kokusuna neden olabilecek nedenleri açıklayalım.

1- Elektrik Kablo ve Bileşenlerinin Yanması

Aracınızda erimiş naylon, plastik gibi bir koku varsa muhtemelen elektrikli bileşenler yanıyor demektir. Bu aracınızın içindeki yanık kokusunun en çok görülen nedenlerinden bir tanesidir.

Elektrik sistemleri çalışırken çok fazla ısı üretirler. Bu ısı sistem boyunca yayıldığı için genelde yanık kokusuna neden olmaz. Ancak sistemde bir kısa devre meydana gelirse ısı o bölgede yoğunlaşır ve kabloların erimesine neden olur. Bu da aracınızda yanık kokusu olmasına neden olur. Kısa devre zamanında düzeltilmezse tutuşabilir, ve aracınızın elektrik aksamının tamamen yanmasına hatta aracınızın yanmasına bile neden olabilir.

2- Aşırı Isınan Klima Kompresörü

Aracınızın klimasını açıktan sonra aracınızda yanık kokusu oluşuyorsa, sorunun klima kompresöründen kaynaklanma ihtimali vardır. Otomobillerin klima kompresörü kayış tahriklidir ve yanık kokusu oluşturmasının iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi klima kompresörünün sıkışmasıdır. Kompresör devreye girdiğinde kayışı kavrayabilir ve kayışın ısınmasına neden olabilir. Bu sadece klima kayışının eskimesine değil, yanık kokmasına da neden olacaktır. Diğer bir nedeni ise klima kompresörünün dönmesine rağmen kompresör içindeki arızalı parçaların sürtünmesidir. Klimayı açınca yanık kokusu gelmesinin sebeplerinden bir tanesi budur.

3- Sıkışmış Fren Balataları ve Takılı Kalmış El Freni

Aracınızda sıkışmış fren balataları veya sıkışmış el freni olabilir. Fren sistemi balataları eğer gerektiği gibi bırakmıyorsa sürtünmeye ve aşırı ısınmaya neden olur. Eğer sürtünme çok fazla artarsa frenler alev alabilir. Bu da frenleme gücünün düşmesine neden olur. Bir diğer fren yanmasının sebebi ise yokuş aşağı giderken vitesi boşa alıp aracın hızını frenlerle kontrol etmektir. Günümüzde otomobiller bir tondan daha ağır araçlardır. Uzun bir yokuş inerken vitesi boşa aldınız ve aracın hızını frenlerle kontrol ediyorsanız, balatalar aşırı sürtünmeye maruz kalır. Bunun sonucunda da yanık kokusu gelmesine neden olur. Bu durum ağır vasıtalarda daha çok görüldüğü için retarder sistemi geliştirilmiştir. Otomobillerde ise bu durumların önüne geçmek için aracı düşük bir vitese alıp motor freniyle inmeniz, fren sistemi üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

4- Sıkışmış veya Kopmuş Kayışlar

Sıkışmış veya kopmuş kayışlar yanık kokusuna neden olabilecek bir diğer sorun ise sıkışmış veya kopmuş bir triger, v kayışı veya aksesuar kayışlarıdır. Bu yanan lastik gibi kokar ve ciddi bir sorundur. Ayrıca aracınızda tamamen kopmuş bir kayış varsa, muhtemelen yanık kokusu da alacaksınız. Bunun nedeni aracınızın soğutma sisteminin bir parçası olan devirdaim pompasının çalışmamasıdır. Bu nedenle aracınız hararet bile yapabilir.

5- Sızan Motor Yağı ve Motor Soğutma (Radyatör) Suyu

Otomobillerin motorununda yağ ve soğutma suyu bulunmaktadır. Bu sıvıların motor dışına sızmaması gerekir. Ancak eskiyen contalar bu sıvıların dışarı sızmasına neden olabilir. Özellikle egzoz manifoldu üzerine damlarsa aracınız ön tarafından yanık kokusu gelmesine neden olur. Özellikle şeker yanığı gibi bir koku geliyorsa bunun nedeni yağ veya radyatör suyunun sızıp sıcak motor üzerinde yanmasından kaynaklanmasıdır.

6- Debriyaj Balatasının Yanması

Bu manuel vitesli araçlarda meydana gelebilecek bir yanık kokusu nedenidir. Özellikle yarım debriyaj diye tabir edilen, yokuşlarda arabayı debriyaja basarak tutmak, debriyaj balatasının ısınmasına neden olur. Eğer bu durum çok uzun sürerse baskı balata aşırı ısınır ve yanık kokusu gelmesine neden olur.

7- Havalandırma Izgarasına Giren Yabancı Maddeler

Kış aylarında aracınızın iççini ısıtmak için kaloriferi açtığınızda yanık kokusu geliyorsa, aracınızın havalandırma deliklerinin içine yabancı maddeler girmiş olabilir. Bunlarda kalorifer sistemindeki sıcaklık nedeniyle aşırı ısınabilir ve yanık kokusuna neden olabilir.

8- Eskiyen Yağlar veya Sıvılar

Aracınızda motor yağı, şanzıman yağı veya motor soğutma suyu bulunur. Motor yağı her 10 bin kilometrede, şanzıman yağı ise her 70 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Bu yağlar zamanında değiştirilmezse kayganlık özelliğini kaybeder. Sürtünme artacağı için aşırı ısıya dayanıklılığını yitirir ve yanık kokmasına neden olur.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap
Giriş Yap