Arabanın Altına Su Neden Damlar?

Okunuyor Arabanın Altına Su Neden Damlar?

Her araç sahibinin korkulu rüyalarından bir tanesi de arabanın altına su damlamasıdır. Peki ya arabanın altına su neden damlar? Nereden damladığı nasıl belli olur? Hepsinin cevabı bu yazıda.

Otomobillerimizin motorunda çok fazla sıvı bulunmaktadır. Bu sıvılar motor yağı, direksiyon hidrolik yağı, şanzıman yağı, motor soğutma suyu ve cam suyudur. Aracınızın altına damlayanın su mu yağ mı olduğunu önce ayırt edin. Bunun arabanın altına damlayan sıvıya parmağınızı sürerek anlayabilirsiniz. Yağ çok daha kaygan bir sıvıdır. Ancak bu yazımızdaki konumuz arabanın altında su damlamasıdır. Peki ya arabanın altına su damlamasının nedenleri nedir?

Arabanın Altına Neden Su Damlar?

Yere damlayan sıvının su olduğuna kesin kanıt getirdikten sonra nereden sızabileceği konusunda şimdi madde madde gidelim.

1- Radyatör Hortumu Kaçakları

Motor ile radyatör arasında su sirkülasyonunu sağlayan hortumlar vardır. Bu hortumlar sürekli olarak aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalırlar. Zamanla sertleşen hortumlar su sızmasına neden olur. Sürekli basınç altında bulunan hortumlar özellikle üst kapak contası yandığı zaman çok daha fazla basınca maruz kalırlar. Aracınızın motoru sıcakken kontrol edin. Eğer hortumlarda bir şişme varsa bu motorunuzda veya parçalarda bir arıza olduğunun habercisi olabilir. (Ayrıca Bkz: Radyatör Hortumu Neden Şişer?) İşte tüm bu şeyler hortumların sızdırmasına neden olur. Aracınızın altına damlayan suyun en büyük nedeni hortum kaçaklarıdır.

2- Radyatörün Delinmesi

Motorda ısınan su soğutulmak üzere radyatöre gönderilir. Radyatör alüminyum veya bakı alaşımdan yapılmıştır. Bu metaller ısıyı ve soğuğu iletmesi sebebiyle tercih edilir. Ancak çok narindirler. Radyatöre gelebilecek bir darbe delinmesine neden olabilir. Bu da aracınızın altına su damlasına sebep olacaktır.

3- Kalorifer Peteği Sızıntısı

Arabaların kaloriferleri içini ısıtmak için motor soğutma suyunu kullanırlar. Yani motorda ısınan suyun sıcaklığı ile arabanın içini ısıtırlar. Kalorifer peteği arabanın ön göğsünün altında bulunur. Bu petek delindiği zaman arabanın altına su damlayabilir. Ayrıca aracınızın taban döşemelerinde ıslaklık varsa bu kalorifer peteğinin sızdırmasından kaynaklanıyordur.

4- Klimanın Uzun Süre Açık Kalması

Klima yaz aylarında soğuk olduğu için borular dış ortam sıcaklığı ile nemlenir. Bunun sonucunda borularda oluşan nemlenme yoğunlaşır ve su damlamasına neden olur. Ayrıca eski sistem klimaya sahip araçlarda klima suyu tahliye borusu vardır. Buradan su çıkması normaldir. (Ayrıca Bkz : Klima Açınca Arabanın Altına Su Damlaması Normal Mi?)

5- Cam Suyunun Sızdırması

Cam suyu deposunda bulunan su bir takım hortumlar ile camlara gider. Su deposu ve hortumlarda meydana gelebilecek bir sızıntı arabanın altına su damlamasına neden olacaktır.

6- Genleşme Kabının Delinmesi veya Sızıntısı

Aracınızın motor genleşme kabını hiçbir zaman ağzına kadar doldurmayın. Motor içerisinde oluşan basınç, yedek su deposu olarak bildiğiniz aslında genleşme kabı olan, kaba su tahliye edilerek giderilir. Eğer genleşme kabını ağzına kadar doldurursanız basınç nedeniyle patlayabilir ve su sızdırmasına sebep olacaktır.

Yorum Yap