Arabanın Yağını Kendim Nasıl Değiştiririm?

Okunuyor Arabanın Yağını Kendim Nasıl Değiştiririm?

Ortalama her 10 bin kilometrede bir aracınızın yağın ve filtrelerini değiştirmek için sanayinin yolunu tutuyorsunuz. Çoğu usta araç bakımı için işçilik istiyor. Ancak basit bir bakımı kendiniz de yapabilirsiniz.

Rutin bakımlar sırasında aracınızın yağını değiştirdiğiniz zaman işin zor kısmını atlatmış olacaksınız. Filtre değişimleri çok basittir ve hemen herkes kolaylıkla değiştirebilir. Biz bu yazımızda motor yağını kendinizin nasıl değiştireceğinizi açıklayacağız.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

İşe başlamadan önce aracınıza uygun bir karter tapası ve contası alın. Çünkü her rutin bakımda bunların da değiştirilmesi çok önemlidir. Zaten çok ucuz bir parçadır.

Adım 1 : Aslında aracınızı bir kanala çekmeniz lazım. Ancak kanal öyle kolay kolay bulunmadığı için aracınızın önünü yerden yükseltmeniz lazımdır. İlk olarak aracınızı toprak bir zemine park edin. Ardından iki tane çuvalın içine kum doldurun.

Adım 2 : Kum torbalarını aracınızın önce tekerlerinin hemen önüne koyun ve aracınızın önünü torbaların üstüne çıkacak kadar ilerletin. tam torbaların üstündeyken el frenini çekip vitesi 1’e takın. Otomatik vitesli ise P pozisyonuna getirin ve motoru kapatın.

Adım 3 : Aracınızın karter tapasının tam altına en az 5-6 litrelik bir ağzı geniş kap koyun. Bildiğimiz bulaşık leğeni bu iş çok idealdir.

Adım 4 : Ardından bir tapa anahtarı yardımıyla, yoksa bir pense yardımıyla tapayı yerinden çıkarın. Eski yağın boşaldığını göreceksiniz. Yağ iyice leğene süzüldüğünden emin olmak için bir 10 dakika bekleyin.

Adım 5 : Yağ iyice boşaldıktan sonra aracınızın yağ filtresini de yerinden çıkararak değiştirebilirsiniz. Sonraki adımda yeni aldığınız tapa contası ile tapayı sıkıca yerine takın. Diş sıyırmadığından emin olmalısınız. ,

Adım 6 : Ardından aracınıza 3.5 litre yağ ekleyin ve yağ kontrol çubuğu ile kontrol edin. Yağ doğru seviyeye gelene kadar doldurun. Ortalama bir otomobil 4 litre motor yağı alır.

İşte hepsi bu kadar. Ancak bu işlemi zorunda kalmadıkça kendiniz yapmamalısınız. Olsa bir karter tapası diş sıyırması durumunda aracınızı çekici yardımıyla bir tornacıya götürmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da size normal bir değişimden çok daha pahalıya mal olacaktır. Çoğu benzin istasyonunda ücretsiz yağ değişimi yapılmaktadır.

Yorum Yap