Arka Cam Rezistansı Neden Çalışmaz, Nasıl Tamir Edilir?

Okunuyor Arka Cam Rezistansı Neden Çalışmaz, Nasıl Tamir Edilir?

Kışın soğuk havalarda arka camdaki buzu çözmek için cam içerisinden ince ısıtıcı telleri geçer. Bu sayede arka camlar buz tuttuğunda rezistansı açtığınızda buz çözülür ve arka tarafından daha rahat görünmesi sağlanır.

Arka cam rezistansı, aktif etme düğmesine basmanızın ardından kısa süre içerisinde aktif olur ve camdaki buzları eritir. Ancak bazı arızalarda rezistans, camdaki buzu çözmez. Veya camın sadece bir kısmının buzunu çözer. Rezistans genelde arıza yapan bir şey değildir. Bozulmasının en çok görülen nedeni rezistansa gelen kablonun kopmasıdır.

Yarısı çalışan arka cam buz çözücü

Yarısı çalışan arka cam buz çözücü

Arka Cam Rezistansı Arızası Nasıl Tamir Edilir?

İlk olarak cam kenarlarında bulunan kabloları bulun ve kopma olmadığını kontrol edin. Eğer kablolar sağlamsa daha sonra bir kontrol kalemi alın. Ardından rezistans düğmesine basın. Kablolara elektrik gelip gelmediğini kontrol edin.

Eğer elektrik gelmesine rağmen rezistans ısıtmıyorsa yapmanız gereken tek şey camı değiştirmektir. Çünkü bir sebepten dolayı cam içerisindeki bakır teller iletkenliğini kaybetmiştir ve ısıtmıyordur. Bu tellerin tamiri mümkün olmadığı için cam komple değişir. Ortalama bir otomobilin arka cam fiyatları 550 ile 900 lira arasında değişmektedir.

Yorum Yap