Arka Fren Ayar Cırcırı Arızası Belirtileri ve Fiyatı ve Değişim Ücreti

Okunuyor Arka Fren Ayar Cırcırı Arızası Belirtileri ve Fiyatı ve Değişim Ücreti

Özellikle eski otomobillerin arka frenleri kampanadır. Fren ayar cırcırı ise kampana frenlerde bulunur. Peki ya arka fren ayar cırcırı arızası belirtileri nedir? Arka fren ayar cırcırı ne kadara değişir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız. 

Günümüzde üretilen araçların dört tekerinde disk fren bulunmaktadır. Ancak eski otomobillerde ön tekerlerde disk bulunurken, arka tekelerde kampana fren sistemi bulunmaktaydı. Bu kampana sisteminin sıkıştırma oranını ayarlamak için kullanılan parçaya ise “arka fren ayar cırcırı” adı verilir. Bir şekil çentikli bir metal parça olan cırcır yukarı kaldırılınca el freni daha sıkı kavrarken, aşağı indirdikçe daha yukardan kavramaya ve el freninin yumuşamasına neden olur.

Arka Fren Ayar Cırcırı Arızası Belirtileri

  • El Freninin tutmaması
  • El freninin çok yumuşaması
  • Aracın frenlerinde fark edilir zayıflama olması
  • Fren yapınca aracın bir yöne çekmesi
  • Fren yapınca arka tekerlerin ön tekerlere göre daha çabuk kızaklaması

gibi nedenler sayılabilir.

Ancak zamanla bu cırcırın dişleri aşınır ve tutmaz hale gelir. Bu durumda aracınızın başta el freni olmak üzere arka frenleri çok sağlam tutmayacaktır. Aracınızı bir fren ustasına götürdüğünüzde frenlerini kontrol ederken mutlaka cırcırı ayarlamaya kalkacaktır. Ancak bu cırcır tutmazsa ustanız sizden değiştirilmesini isteyecektir. Arka fren ayar cırcırı sadece kampana fren bulunan araçlarda bulunduğu için öncelikle aracınızın arka tekerlerini kontrol edin ve kampana olduğundan emin olun.

Arka fren ayar cırcırını değiştirmek oldukça kolay bir işçilik gerektirir. Ustanız önce tekeri, sonra kampana kapağını ardından fren balatalarını söker ve son olarak cırcırı yerinden çıkarır. Ortalama 100 lira gibi bir fiyata satılan ayar cırcırını ustanız kolaylıkla yerine takar ve artık el freniniz tutuyor hale gelir. Bu işlem için ustanız en fazla 50 lira işçilik ücreti alacaktır.

Yorum Yap