Ateşleme Bobini Nedir? Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri ve Değişim Ücreti

Okunuyor Ateşleme Bobini Nedir? Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri ve Değişim Ücreti

Benzinli otomobillerde bulunan ateşleme bobini bir aracın motorunun ateşlemesi için en önemli parçalardan bir tanesidir. peki ateşleme bobini ne işe yarar? Ateşleme bobini arızası belirtileri nedir? Ateşleme bobini ne kadara değiştirilir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Benzinli motora sahip araçlarda ateşleme bobini adı verilen bir parça bulunmaktadır. Eski sistemi karbüratörlü motorlarda bir tane, yeni nesil OBD donanımı olan araçlarda ise buji başlarında bobin bulunmaktadır. Karbüratörlü araçların ateşleme bobini arıza yaptığı zaman ateşlemenin tümü kesildiği için araç yolda kalabilir. Ancak yeni nesil araçlarda bobinler bağımsız olduğu için sadece ilgili silindirin ateşleme bobini bozulur. Bu da aracın tamamen durması yerine tekleyerek de olsa bir servise gitmenize yardımcı olacaktır.

Ateşleme Bobini Ne İşe Yarar?

Aracımızın ateşleme sisteminin çalışması için çok yüksek gerilimlerde elektriğe ihtiyacı vardır. Ancak standart bir aracın aküsü ortalama 12 voltluk bir elektrik akımı oluşturur. Ateşleme bobini aküden veya şarj dinamosundan aldığı elektriği çok yüksek voltajlara çıkararak bujilere iletir. Bu sayede bujiler ateşleme sistemini tamamlarlar ve aracınızın motorunda yanma meydana gelir.

Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri

Aracınızın ateşleme bobininde bir arıza meydana geldiği zaman bunu mutlaka fark edeceksiniz. Bobin arızasının başlıca belirtileri şunlardır.

  • Motorda tekleme
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Eksik ateşleme nedeniyle zengin karışım ve sonuç olarak egzozdan siyah duman çıkması
  • Aracın motorunun durması ve çalışmaması
  • Motorda özellikle yük altında performans kaybı

Ateşleme Bobini Değişimi Ne Kadar Tutar?

Ateşleme bobinini değiştirmek çok kolay bir işçiliktir. Bir kaç vida ve elektrik soketi sökülerek rahatlıkla değiştirilebilir. Ateşleme bobini değişimi için işçilik ücreti en fazla 50 lira civarındadır. Ateşleme bobini tamiri mümkün olmayan bir parça olduğu için arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekir. Bobin parça fiyatı ise 100 ile 200 lira arasında bir fiyata yapılmaktadır. Ateşleme bobinini değiştirmenin maliyeti işçilik dahil 250 lira civarında tutması gerekir.

Sonuç olarak aracınızda ateşleme bobini arızası varsa, aracınızı daha fazla kullanamazsınız. Çünkü motorun çalışması için gerekli en önemli etkenlerden birisi olan ateşleme kesilmiş olur. Ateşleme kesildiği için motor içerisinde yanma meydana gelemez.

Yorum Yap