Audi 80 Serisi Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Audi 80 Serisi Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Türkiye’ye getirilen ilk turbo dizel motora sahip otomobili olan Audi 80 serisi nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız.

Audi 80’in dört farklı kasası çıkmıştır ve bunlar B1, B2, B3 ve B4 olarak adlandırılmıştır. Ancak Türkiye’de B2 ve B3 kasaları satılmıştır. İlk olarak 1979 yılında ithal edilmiş olup, 1994 yılına kadar satılmıştır. Daha sonra yerini Audi A4 modeline bırakmıştır. Bir çok motor hacmine sahip modellerle satılsa da Audi 80, Türkiye’de dizel motoruyla meşhur olmuştur. İnsanlar dizel motoru bir otomobilde ilk defa Audi 80’in üzerinde görmüşlerdir.

Audi 80 Nasıl Bir Araba?

Premium sınıfta otomobiller üreten Audi, 80 serisi ile aynen şuan olduğu gibi zamanının ötesinde araçlar üretiyordu. 1980 modelinde bile klima ve hidrolik direksiyon bulabilirsiniz ki o zamanlar klimanın daha ne olduğunu bile insanlar doğru düzgün bilmiyordu. Ayrıca dizel motor teknolojisi de ilk defa audi 80 ile görülüyordu. İnsanlar çalışırken garip ses çıkaran bu otomobile gerçekten hayranlık duyuyordu. Hele 1990 yılında 4. nesli çıkan 80’de ABS, klima ve hava yastığı gibi zamanının çok ötesinde özellikler bulunuyordu. Tüm bunlara bakınca bile Audi 80’in ne kadar kaliteli bir otomobil olduğunu anlayabilirsiniz. Audi 80 serisinin “1.6, 1.6 D, 1.6 TD, 1.8, 1.9 TDI, 2.0, 2.0 Quattro ve 2.6 ” olmak üzere pek çok motor ve aktarma çeşidi vardır. Hatta 2.0 Quattro modeli dört çekerli aktarma sistemine sahiptir.

Audi 80 Serisi Kullanıcı Yorumu

990’lı yıllarda 10 yıl boyunca bunlardan bir tanesinin sahibi olmuştuk. Ancak ondan aldığım kaliteyi şuan pek çok otomobilden hala daha alamıyorum. Hele 94 – 95 modelleri, orta segmentte satılan 2010 ve üstü otomobillere her konuda üstünlük sağlar. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi çok üst düzeydir. Daha aracın içine oturduğunuzda size güven hissi veriyor. Çoğu markanın daha yeni yeni uygulamaya başladığı o tok kapı sesi, bundan 30 yıl önce audi 80’de mevcuttur. İçerisi çok geniş bir araçtır. Ön koltukları en arkaya kadar ittirince bile arka tarafta hala diz mesafesi kalıyor. Motor ses yalıtımı harikadır. Öyle kolay kolay arıza çıkaran bir otomobil değil. Hele bakımlarını aksatmadığınız zaman asla sizi yolda koymaz. Biz sattığımızda 600 bin kilometredeydi ve hala daha motoruna anahtar değmemişti. Audi 80’in bana göre en güzel yanı konforuydu. Uzun yolculuklarda yola yapışırdı ve aşırı güven verirdi. Nice sert virajlara yüksek hızlarda girerdi. Frenleri çok güçlüydü ve arabayı kısa mesafede düzgünce durdurabiliyordu. Kliması üzerinden yıllar geçmesine rağmen buz gibi üflerdi.

Audi 80 Serisi Alınır Mı?

1980 ve üzeri model yıllarına baktığınızda hemen hemen tofaş parasına satılmaktadır. Ancak yedek parçalarının pahalı olduğunu unutmayın. Ama 1985 model bir audi 80, 1995 model bir tofaştan her kulvarda daha üstündür. Eğer bir Audi 80 alacaksanız çürüklerine mutlaka baktırın derim.

otomobilweb

Yorum Yap