Audi A3 Nasıl Araba? – Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Audi A3 Nasıl Araba? – Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Almanya otomobil teknolojisinde, Avrupa’nın ve dünyanın en iyilerinden birisidir. A3 serisi, Audi markasının C segmenti sınıfında üretmiş olduğu otomobillerden birisidir. Almanya’da Audi ile Volkswagen aynı çatı altında üretim yapıyor. Audi firması, A3 serisi otomobillerini, 1996 yılında Avrupa piyasasına, 1997 yılında da Türkiye piyasasında satışa sunmaya başlamıştır. Sürekli yenilikler peşinde olan firma, Audi A3 serisinde, 2003 yılından sonra A3 mk2 modellerini üretmeye başlamıştır. A3 serisi otomobiller, daha çok gençler ve küçük aileler tarafından tercih ediliyor. Kasa tasarımında çok fazla değişikliklerin yapılmaması, Audi markasının her zaman popüler ve tercih edilen otomobil olmasını sağlıyor. Dizel modelleri, şehir içi yakıt tüketiminde büyük tasarruf sunduğu için kullanıcılarına büyük avantajlar sağlıyor.

Audi A3 Nasıl Bir Araba?

Türkiye ve Avrupa otomobil piyasasında büyük beğeni toplayan Volkswagen Golf modellerine benzediği ve aynı çizgileri taşıdığı için A3 kullanıcıların tercihi olmaya başlamıştır. Audi A3 yuvarlak hatlara sahiptir ve tercihe göre 3 ve 5 kapılı olarak üretiliyor. Hacthback ve sportback kasa tiplerinde üç farklı donanım seviyesinde üretiliyor. Donanım seviyeleri, “Attraction, Ambiente, Ambition” donanımlarıdır. A3 serilerinde güvenlik ve sürüş konforu sağlayan tüm özellikler vardır. 4 farklı motor seçeneği ve 5 ileri manuel, otomatik şanzıman vites seçeneklerine sahiptir. Motor özellikleri şöyledir.

  • 1.6 Benzinli: 1.6 litre hacimli motora sahip A3, beygir gücü 101 PS, tork gücü ise 148 Nm’dir. Şehir içinde 10 litre, şehirlerarasında 5.5 litre yakıt tüketimine sahiptir. Motor tipi, lpg uyumludur.
  • 1.8 Benzinli: 125 beygir ve 173 Nm tork gücüne sahip motora sahiptir. Motor özelliği 1.8 litre hacimli ve 20 valftir. Düz atmosferik motor olarak üretilir. Yakıt tüketimi, şehir içerisinde 11 litre, şehirler arasında 6.5 litredir. Motor performansı yüksektir ve sürüş keyfi verir.
  • 1.8 T Benzinli: Benzinli olmasından dolayı gençler tarafından daha fazla tercih ediliyor. 1.8 turbo motoru, 150 beygir ve 210 Nm tork gücüne sahiptir. Yüksek performanslı bir otomobildir ve şehir içinde 11 litre, şehirlerarasında 6.5 litre yakıt tüketim özelliğine sahiptir.
  • 1.9 TDI: Audi A3 serisinin Türkiye piyasasındaki dizel motorlu otomobilidir. Motor gücü 110 beygir ve 235 Nm tork gücüne sahiptir. Yakıt tüketimi ise şehir içinde 6.5 km, şehirler arasında ise 4 litredir. Tasarruflu olduğu için çok sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Audi A3 Kullanıcı Yorumu

Audi A3 sürücü açısından oldukça konforlu bir modeldir. Sürücü koltuğuna oturduğunuzda konforu ve kaliteyi hissetmeye başlıyorsunuz. Ön tarafın genişliği oldukça ideal, spor araba olduğu için arka koltuk diz mesafesi öne göre biraz dar. İç tasarımda kaliteli malzemeler kullanılmış ve her köşesinde kaliteyi hissettiriyor.

Koltukların yumuşak sünger özelliği oturduğunuz anda gömüldüğünüzü hissedebiliyorsunuz. Motor tiplerinde, 1.6 olanların performansı diğer motor tiplerine göre biraz düşük. A3 serisinin yol tutuşu oldukça iyidir. Kullanılan malzeme ve tasarımdan dolayı, motor sesini ve dış sesleri fazla içeriye almıyor. Rampalarda ilk kalkışlarda biraz hantal kalsa da, yüksek hızlarda kullanıcıya kullanım rahatlığı veriyor.

Audi A3 Alınır Mı?

Audi A3 serileri, küçük aileler ve gençlerin tercih ettiği, kaliteli ve konforlu otomobildir. İkinci el fiyatları karşılaştırıldığında, benzer özelliklere sahip eş değerleri arasında en ideal olan otomobillerden birisidir. Yedek parçaları pahalı olsa da kalitelidir ve kolay kolay sorun çıkarmaz. Yedek parça temin sorunu yoktur ve her zaman ulaşılabiliyor. İkinci el A3 almak istenildiğinde, temiz bir tane bulunduğunda kaçırılmamalı ve satın alınmalıdır.

Yorum Yap