Benzin Pompası Rölesi Arızası Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Benzin Pompası Rölesi Arızası Belirtileri ve Tamiri

Otomobillerimizde benzin pompası rölesi adı verilen bir parça vardır. Peki bu rölenin görevi nedir ve benzin pompası rölesi ne işe yarar? Benzin pompası rölesi arızası belirtileri nedir? Röle arızası nasıl anlaşılır ve nasıl tamir edilir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Günümüz otomobillerinin motorlarının düzgün çalışması için sürekli bir yakıt ihtiyacı vardır. Motor herhangi bir anda belirli bir seviyede yakıta ihtiyaç duyar. Bu yakıt benzin pompası tarafından sağlanır. Yakıt pompası rölesinin görevi, yakıt pompasına sabit bir elektrik akışı akışını sağlamaktır. Buna karşılık, yakıt pompası da yakıtı enjektörlere ve yanma odasının içine gönderir. Benzin pompası rölesi, aracınızın motorunun çalıştırılmasına yardımcı olmaktan da sorumludur. Röle, kontak anahtarını çevirdiğinizde yakıt sistemine basınç uygulamak için yakıt pompasını çalıştırır.

Gaz pedalına her bastığınızda, benzi pompası rölesi yakıt pompasına gerekli voltajı sağlayarak, gaz pedalına basma oranına tepki vermesini sağlar. Eğer röle arızalı ise yakıt pompasının da arızalanmasını bekleyebilirsiniz. Arızalı bir benzin pompasını rölesini kontrol etmek kolaydır. Ancak röle hakkında genel bir bilgi sahibi olmak önemlidir.

Benzin Pompası Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Benzin pompası arızası belirtileri sizi doğrudan sorunun kaynağına götürecektir. Aşağıda saydığımız belirtilerden bir ve daha fazlası varsa röleyi kontrol etmeniz gerekecektir.

1- Motor Arıza Lambasının Yanması

Günümüz otomobillerinde motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi kullanılır. Bu otomobilinizin motorunu sürekli olarak kontrol eder. Benzin pompası rölesi arızalandığı zaman bir sorun olduğunu sürücüye bildirmek için motor arıza lambası yanar ve aracınızda P0230 ve P0231 arıza kodları verilebilir.

2- Motorun Zor Çalışması

Aracınızın kontak anahtarını çevirip marş yaptıktan sonra 5 saniye ve üzerinde çalışma süresi oluyorsa röleyi kontrol etmeniz gerekebilir.

3- Motor Performans Sorunları

Motor kontrol et lambası dışında aracınızda performans sorunları baş gösterdiyse bu benzin pompası rölesi arızası olabilir. Çünkü röle tarafından pompaya ihtiyacı olan elektrik voltajı sağlanamayabilir. Bu da aracınızda performans sorunlarına neden olabilir.

4- Yakıt Pompasından Ses Gelmemesi

Aracınızın motoru çalışmazken anahtarı aküyü açacak kadar çevirin. Çevirdiğiniz anda bir uğultu ve sızlanma sesi gelmelidir. Bu elektrik motorlu olan benzin pompasının sesidir. Ancak bu ses gelmiyorsa benzin pompası çalışmıyor olabilir. Benzin pompası aracınızın depo tarafında bulunan arka koltuğun altında yer alır.

Benzin Pompası Rölesi Arızası Nasıl Teşhis Edilir?

Arızanın benzin pompası rölesinden kaynaklandığını anlamanız için röleyi test etmeniz gerekecektir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz.

Adım 1 : Aracınızı düz ve güvenli bir yere park edin.

Adım 2 : Kontak anahtarını açın ancak motoru çalıştırmayın. Yani aküyü açacak kadar kontağı çevirin. Kontak anahtarını çevirirken benzin pompası sesini dinleyin. Ancak bazı araçlarda benzin pompası sesini duymak imkansızdır. Bu durumda devam edelim.

Adım 3 : Çoğu otomobilde benzin pompası rölesi, motor bölmesindeki büyük sigorta kutusunda bulunur. Sigorta kutusunun kapağını çıkarın ve şemayı kontrol edin. Bağlantı şemasına bakarak röleyi kolayca bulabilirsiniz.

Adım 4 : Bir arkadaşınızdan yardım alarak anahtarı çevirmesini söyleyin. Akü açıldığı anda röleden bir çıt sesi veya hafif bir uğultu gelmesi gerekir. Eğer bu sesler gelmiyorsa röleyi test etmeniz gerekecektir.

Adım 5 : Akünün negatif kutbunu çıkarın. Bu yakıt pompasına ve ilgili devrelere giden tüm gücü devre dışı bırakacaktır. Bu sayede oluşabilecek elektrik arızalarının önüne geçmiş olacaksınız.

Adım 6 : Bir multimetreyi röleye bağlayın ve 12 voltluk güç verin. Elektrik sinyalinin süreklilik verip vermediğini kontrol edin. Eğer süreklilik yoksa bozuk veya yanmış bir röleye işaret ediyordur.

Sonuç olarak benzin pompası rölesini değiştirmeniz gerekecektir.

Yorum Yap