• Ana Sayfa
  • arızalar
  • Benzin Şamandırası Nedir, Nasıl Çalışır? Benzin Şamandırası Arızası Belirtileri ve Tamiri

Benzin Şamandırası Nedir, Nasıl Çalışır? Benzin Şamandırası Arızası Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Benzin Şamandırası Nedir, Nasıl Çalışır? Benzin Şamandırası Arızası Belirtileri ve Tamiri

Yakıt göstergesinin depo içerisinde ne kadar yakıt bulunduğunu göstermesi için şamandıra adı verilen bir parça kullanılır? Peki benzin şamandırası ne işe yarar? Benzin şamandırası nasıl çalışır? Benzin şamandırası arızası belirtileri nelerdir? Benzin şamandırası nasıl tamir edilir ve ne kadar tutar? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Dizel ve benzinli otomobillerin yakıt deposunun içinde şamandıra adı verilen bir parça vardır. Bu aracınızın yakıt durumunu öğrenmeniz açısından çok önemli bir parçadır. Benzin şamandırası adı verilen parça sizin ne kadar yakıtınızın kaldığını ölçen basit bir alettir. Benzin şamandırasının çalışma prensibi çok basittir.

Benzin Şamandırası Nasıl Çalışır?

Yakıt deposunun içinde seviyeyi ölçmek için yakıt seviyesi gönderme ünitesi bulunur. Bu ünite bazı otomobillerde benzin pompasına bağlıyken bazı otomobillerde tamamen bağımsız bir şekilde yer alır. Ancak her iki durumda da yakıt seviyesini ölçmek için sistem üç bileşenden oluşur.

1- Şamandıra : Yüzer bir kompozit veya köpükken yapılmış şamandıra depodaki yakıtın üzerinde yüzer.

2- Metal Çubuk : Şamandıranın bağlı bulunduğu koldur. Bu metal kol yakıt seviyesine göre aşağıda veya yukarıda durur. Konumuna göre direnç değişir.

3- Direnç Anahtarı : Metal çubuğun diğer ucunun bağlı olduğu elektrikli bir sistemdir. Şamandıra, yakıt seviyesi aşağıdayken daha az direnç oluşturur. Yükseldikçe direncin seviyesi de yükselir. Böylelikle aracın deposundaki yakıt durumuna göre direnç oluşturur ve ECU bunu yakıt göstergesinde kullanır.

Benzin Şamandırası Çalışma Şeması

Benzin Şamandırası Çalışma Şeması

Şamandıra Yakıt Seviyesini Nasıl Ölçer?

Yakıt deposu içinde bulunan şamandıra yakıt seviyesine göre aşağı ve yukarı hareket edecektir. Metal çubuk, şamandıra ile birlikte döner. Bu da direnç anahtarı içerisinde topraklamaya bağlı direnci malzeme şeridini hareket ettirir. Direnç anahtarından gelen elektrik akımının gücü, kolun yakıt deposunun dibine olan konumunu belirler. Metal çubuğun şerit üzerindeki konumu aracın gösterge panelinde yakıt seviyesi olarak gönderilir.

Şamandıranın Arızalanmasına Ne Neden Olur?

Yakıt deposu tam dolduğunda şamandıra en üst noktadadır. Aracınıza yakıt alırken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi depoyu doldururken benzin tabancasının atmasına rağmen depoyu doldurmak için zorlamaktır. Bu şamandıra için gidecek yer kalmamasına neden olur ve uzun süreli bu tür davranışlarda şamandıranın arızalanmasına neden olur. Ayrıca sürekli az yakıt ile kullanmakta şamandıranın arıza yapmasına neden olabilen etkenlerden birisidir.

Benzin Şamandırası

Benzin Şamandırası Arızası Belirtileri

1- Depo Dolu Olmasına Rağmen Göstergenin Boş Gibi Göstermesi

Şamandıranın bağlı bulunduğu metal çubuk, en aşağı seviyede takılı kalabilir. Siz yakıt aldığınızda şamandıra yukarıya çıkamaz ve yakıtın içerisinde kalır. Şamandıra aşağıda kaldığı için aracınız yakıt yok gibi gösterebilir.

2- Depo Boş Olmasına Rağmen Dolu Gibi Göstermesi

Bu durum aracın depo kapasitesinin çok fazla aşılması sonucunda meydana gelebilir. Şamandıra en üst noktada takılı kalabilir ve aracınızda yakıt eksilmesine rağmen depo hala dolu gibi görülebilir.

3- Yakıt Göstergesinin Dalgalanması

Aracınızın benzin göstergesi dolu ile boş arasında sürekli dalgalanıyorsa metal çubuğu baskılayan yay kopmuş olabilir. Yay koptuğu zaman şamandırayı sabit tutan kol aracın hareketiyle birlikte yukarı aşağı zıplar. Bu zıplamalar elektrik direncinde değişikliklere neden olacağı için benzin ibresinin yukarı aşağı oynamasına neden olabilir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap