Buji Nedir, Nasıl Çalışır? Buji Ne Zaman Değişir ve Arıza Belirtileri

Okunuyor Buji Nedir, Nasıl Çalışır? Buji Ne Zaman Değişir ve Arıza Belirtileri

Benzinli otomobillerin yakıtını tutuşturmak için buji adı verilen parça kullanılır. Bujilerin bir kullanım ömrü vardır. Peki buji nedir ve ne işe yarar? Buji nasıl çalışır? Bujiler kaç kilometrede ne zaman değişir ve arıza belirtileri nedir? İşte bu soruların hepsine bu yazımızda cevap bulacağız.

Buji Nedir ve Nasıl Çalışır?

Benzinli otomobillerin motorlarının içinde hava ve yakıt bulunur. Bu karışımın yanabilmesi için bir kıvılcıma ihtiyaç vardır. İşte motor yanma odasında ateş oluşabilmesi için gereken kıvılcımı sağlayan parçaya buji adı verilir.

Otomobilde kaç buji bulunur : Bir otomobilin motorunda kaç silindir varsa o kadar buji vardır. Günümüz otomobillerinin yüzde 90’lık bir kısmı 4 silindirlidir.  Motor silindir sayısı ruhsatta yazar. Ayrıca 4 silindirden fazla olan motorlarda V6 gibi V’nin yanına gelen rakam silindir sayısını ifade eder.

Buji Nasıl Çalışır ? 

Normal bir akünün elektriği 12-15 volt arasında değişmektedir. Bu voltaj çok düşük olduğu için bujilerin kıvılcım çıkarmasına yetmez. Ancak bu işlem için bobin adı verilen bir parça vardır. Bobin aküden aldığı elektriği 10 ile 20 bin volt arasında bir değere çıkarır. Bu yüksek voltaj sayesinde bujilerde elektrik kıvılcımları oluşur. Kısaca bujiler ateşleme yapmış olur. Bujilerin ateşlemesini aynı bir manyotalı çakmağa benzetebiliriz. Çakmağın düğmesine basınca bir kere kıvılcım oluşur. Bujilerde bu kıvılcım sürekli olarak devam eder. Bujinin yeri nerededir diye soracak olursak, bujiler motor silindir kapağının üstünde uçları yanma odasına bakacak şekilde yer almaktadır.

Bujiler Ne Zaman Değişir?

Otomobillerde her parçanın olduğu gibi bujilerinde bir kullanım ömrü vardır. Normal şartlarda bir bujinin en fazla 25 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Ancak silindir kapak contası yanmışsa bujilerin uçlarına su gireceğinden ömrü daha kısalacaktır. Ayrıca bir bujinin kalitesi de ömrünü belirleyen faktördür. Ucuz bujiler 10 bin kilometre bile gitmezken, kaliteli bujiler 30 bin kilometreye kadar gider. Ayrıca buji kablosu bobin gibi parçalarda oluşabilecek arızalar bujilerin ömrünü kısaltabilir.  Eğeler elinizde bir buji değiştirme anahtarı varsa bujileri söküp tırnaklarının kalınlığına bakabilirsiniz. Eğer tırnağı azalmışsa buji o kadar az ateşleme yapar.

Solda yanmış buji, sağda sağlam buji

Solda yanmış buji, sağda sağlam buji

Buji Arızası Belirtileri Nedir?

Aracınızın bujileri eskidiği zaman veya arıza yaptığında bunu mutlaka hemen anlarsınız.

1- Rölantide Sesli Çalışması ve Rölanti Dalgalanması

Eğer aracınızın bujileri eskidi veya arızalandıysa aracınızın motoru rölantide sesli çalışacaktır. Ayrıca ateşleme kesintiye uğrayacağı için rölantide dalgalanmalar meydana gelecektir.

2- Arabanın Zor Çalışması

Bujiler arızalandığı zaman ateşleme sistemi de doğru çalışmıyor demektir. Eğer sabahları aracınızı çalıştırmak zorluk çekiyorsanız bunun sebebi buji arızası olabilir. Ancak her zor çalışma buji arızasından dolayı değildir.

3- Özellikle Düşük Devirlerde Motorun Teklemesi

Bujiler en çok ateşlemeyi araç düşük devirde giderken aracı hızlandırmak için sağlar. özellikle 2500 RPM altında giderken gaza bastığınızda motor tekliyorsa bunun sebebi buji arızası olabilir. Ancak bu arıza buji kablosu ve bobin arızasında da aynı belirtiyi verdiği için karıştırmamak gerekir.

4- Yakıt Tüketiminin Artması

Aracınızın yakıt tüketimi son zamanlarda biraz daha arttıysa bunun sorumlusu bujiler olabilir. Bujiler doğru ateşleme yapmadığı için yakıt tam yanmaz ve bu durum yakıt tüketiminin artmasına neden olur.

5- Çekiş Kaybı

Bazı silindirlerde bulunan bujiler hiç ateşleme yapmayabilir. Bu da motorun az silindirle çalışmasına neden olur. Bujiler arıza yaptığı zaman motor güç kaybedecektir.

Buji Fiyatları ve Değişim İşçilik Ücreti Ne Kadar?

Aslında aracınızın bujilerini değiştirmek çok kolaydır. Eğer elinizde uygun bir buji anahtarı varsa kolaylıkla yuvasından çıkarıp yenisini yerine takabilirsiniz. Ancak kimse elinde bir buji anahtarı bulundurmadığı için bir ustaya giderler. 2021 yılı itibariyle buji fiyatları “Bosch, Svac, NGK, Behr, Valeo ve Marelli” markalar için 4 adeti 75 ile 300 lira arasında değişmektedir. Bir bujinin fiyatı bujinin ucunda kullanılan malzemeler olan “nikel, iridyum ve platin” olduğuna göre değişir. Buji değişimi için işçilik ücreti ise normal şartlarda 30 liradır ama sizden 50 liradan fazla talep eden usta olursa oradan uzaklaşın. Çünkü buji değiştirmek çok kolay bir işlemdir.

Yorum Yap