Buji Uçları Neden Kararır? Buji Uçlarının Kurum Bağlaması

Okunuyor Buji Uçları Neden Kararır? Buji Uçlarının Kurum Bağlaması

Aracımızın motorunun ateşleme sisteminde buji adı verilen parçalar kullanılmaktadır. Peki ya buji uçları neden karar? Buji uçları neden kurum bağlar? Tüm bunlara yanıt arayacağız.

Aracınız LPG’li, benzinli veya dizel motora sahipse mutlaka motor içerisinde yakıtı tutuşturmak için buji kullanılmaktadır. Benzinli ve LPGli araçlarda ateşleme bujisi kullanılırken, dizel motora sahip araçlarda kızdırma bujisi bulunmaktadır. Aracınızın bujilerini en fazla 30 bin kilometrede bir değiştirmeniz önerilmektedir. Buji uçlarının normalde çok kararmaması lazımdır. Eğer buji değişimi sırasında buji uçlarında aşırı bir kararma görürseniz aracınızın motorunda bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir. Şimdi buji ucu neden kararır ve kurum bağlar nedenlerine bakalım

Buji Uçları Neden Kararır?

1- Motorun Yağ Yakması

Her otomobilin motorunu az da olsa yağ yakar. Bu 10 bin kilometrede yarım litreye kadar normaldir. Ancak daha fazla yağ eksiliyorsa ya yağ kaçağı vardır. Ya da aracınızın motoru yağ yakıyordur demektir. Yağ kalın olduğu için silindir yanma odasında yandığında buji uçlarının kararmasına neden olabilir.

2- Aracınızın LPG’li Olması

LPG, benzine göre iki kat daha fazla sıcaklık oluşturur. Bu sıcaklık buji uçlarının kararmasına neden olacaktır.

3- Kötü Yakıt Kullanılması

Aracınızda düzgün rafine edilmemiş yakıtlar kullanıyorsanız içerisinde olmaması gereken maddeler bulunduracaktır. Bu da aracınızın bujilerinin kararmasına neden olabilir.

Sonuç olarak bujiler aracınızın motorunun sağlığı açısından pek çok şeyi gösterebilir. Eski ustalar aracın motorunda bir arıza olduğu zaman ilk olarak bujileri kontrol ederlerdir. Bunun sebebi bujide uçlarında biriken şeylerin motor içerisinde yanlış giden durumlar hakkında bilgi vermesidir. Örneğin buji uçlarında paslanma ve oksitlenme varsa bu aracınızın üst kapak silindir contasının kaçırdığının habercisi olabilir.

Yorum Yap