Buji ve Buji Yuvasında Yağlanma Neden Olur?

Okunuyor Buji ve Buji Yuvasında Yağlanma Neden Olur?

Bujiler otomobillerimizin en önemli ateşleme sistemi parçalarından bir tanesidir. Peki buji uçları neden yağlanır. buji yuvasında yağ birikmesi sebepleri nedir? Bu sorulara yanıt arayacağız.

Bir otomobilin motorunda kaç tane silindir varsa o kadar da buji vardır. Bujilerin uçları direk olarak motor içerisine girerler. Böylelikle motor içerisinde bulunan hava yakıt karışımını tutuşturur ve motorda yanma meydana gelir. Bujilerinizi en fazla 30 bin kilometrede bir değiştirmeniz önerilmektedir. (Ayrıca Bkz: Buji Nedir? Nasıl Çalışır?)

Aracınızın bakımları sırasında bujilerin yağlandığını görürseniz bir sorun olduğuna işaret etmektedir. Eğer bujilerde yağlanma varsa en kısa sürede bunu tamir ettirmeniz gerekecektir.

Bujiler Neden Yağlanır?

1- Buji Contasının Sızdırması

Motor yanma odasında bir miktar yağ olması normaldir. Ancak bu buji yuvasından yukarıya çıkmamalıdır. Eğer buji yuvalarında yağlanma görüyorsanız, buji contası yıpranmış ve sızdırmaya başlamış olabilir. Kaçak yapan buji contaları motorun teklemesi ve daha büyük hasarlara yol açabilir.

2- Silindir Kapak Contasının Yanması

Aracımızın silindir kapağında yağ, su ve yakıtın birbirine karışmasını engelleyen bir conta kullanılır. Eğer üst kapak contası sızdırıyorsa yağ, yanma odasına geçebilir. Bu da buji uçlarının yağlanmasına neden olacaktır. (Ayrıca Bkz : Üst Kapak (Silindir Kapak) Contası Neden Yanar, Belirtileri )

3- Aşınmış ve Sızıntı Yapan Valf Kılavuzları

Valf kılavuzlar, emme ve egzoz valflerinin her zaman doğru konumda olmasını sağlar. Bu kılavuzlar aynı zamanda yağın yanma odasından uzak durmasını da sağlarlar. Bu contalar sızıntı yaparsa yağ yanma odasına girer ve bu durum bujilerde yağlanmaya neden olabilir.

4- Motor Segmanlarının Eskimesi

Motorun içerisinde her bir pistonun etrafında sıkıştırma halkaları adı verilen segmanlar bulunmaktadır. Bu bu sıkıştırma segmanları hasar gördüğünde yağın yanma odasına girmesini engelleyemez.

5- Çatlak ve Aşınmış Pistonlar

Hasar görmüş, aşınmış veya çatlamış pistonlar varsa aracınızın yanma odasına yağ girmesine neden olur. Buji yuvaları ve buji içlerindeki yağlanmanın sebebi pistonlarla alakalıysa bu motorunuzun yeniden yapılması anlamına gelmektedir ve çok pahalı bir işlemdir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap