Çakmaklığa Elektrik Neden Gelmez? Çakmaklık Arızası Tamiri

Okunuyor Çakmaklığa Elektrik Neden Gelmez? Çakmaklık Arızası Tamiri

Araba çakmaklığı neden çalışmaz? Çakmaklığa elektrik neden gelmez? Çakmaklık arızası belirtileri ve tamiri? Çakmaklık nasıl değiştirilir?

Çakmaklık soketi her otomobilde bulunan en faydalı donanımlardan bir tanesidir. Araçlarınızda buluna  çakmaklığın çalışması için buraya 12 volt elektrik gelir. Bu elektrikle de şarj aleti ve çakmak gibi pek çok aleti çalıştırabilirsiniz. Çakmaklık araba çalışmazken enerjisini aküden alırken, arabanın motoru çalışırken şarj dinamosundan sağlar.

Çakmaklığa Neden Elektrik Gelmez?

Aracınızın çakmaklığına neden elektrik gelmiyor diye soracak olursanız

  1. Çakmaklık sigortasının atmış olması
  2. Çakmaklığın kendisinin arızalanması
  3. Çakmaklığa kabloların arıza yapmış olması

arıza yapmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Çakmaklık Arızası Onarımı, Tamiri ve Çözümü

1. Adım  : Aracınızın çakmaklığına elektrik gelmiyorsa ilk yapmanız gereken şey onu kontrol etmektir. Bir kontrol kalemi yardımıyla çakmaklığı ölçün. Çünkü çakmaklık veya ona takılan bileşenler arızalanmış olabilir.

2. Adım : İkinci olarak aracınızın sigorta tablasını bulun. Ardından çakmaklık sigortasını bulun. Sigorta’nın atmış olup olmadığına bakın. Eğer atmış veya yanmış ise değiştirin.

3. Adım : Eğer sigortada bir sorun yoksa çakmaklığı yerinden sökün ce kablolarını kontrol edin. Çünkü üzerine takılı olan şarj aleti gibi bileşenler çakmaklık kablolarının yanmasına neden olabilmektedir. Kabloları görsel olarak inceleyin ve bir sorun olmadığından emin olun.

4. Adım : Eğer buralarda da bir sorun yoksa çakmaklığın kendisi arıza yapmış demektir. Yapmanız gereken şey yeni bir çakmaklık alarak değiştirmek olacaktır.

Eski otomobillerin çakmaklık fiyatları 350 ile 75 lira arasında bir fiyata satılırken, günümüzde bulunan lüks araçların çakmaklıkları (audi, bmw, mercedes) gibi markaların 200 ile 500 lira arasında bir fiyata satılabilmektedir.

Aracınız eski ise kendinizde kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak yeni araçlarda çakmaklıklar konsola gömülü olduğu için sökülmesi detaylı bilgi gerektirir. Ortalama bir aracın çakmaklığını değiştirme işçilik ücreti 100 liraya yapılmaktadır.

Yorum Yap