Cam Suyu Motoru Arızası Belirtileri ve Değiştirme Ücreti

Okunuyor Cam Suyu Motoru Arızası Belirtileri ve Değiştirme Ücreti

Cam suyu motoru ne işe yarar? Cam suyu motoru arıza yaptığı zaman ne gibi belirtiler verir. Cam suyu motoru fiyatları ne kadardır. Cam suyu motoru nasıl değiştirilir?

Sedan otomobillerde ön cam, hatchback otomobillerde ise ön ve arka camlar için cam suyu kullanılır. Cam suyu deposunda bulunan su, elektrikli bir motor tarafından basınçlı olarak pompalanır ve camlara püskürtülür. Böylelikle sileceklerinde yardımıyla camlarınız temizlenebilir. Ancak cam suyu motoru arıza yaptığı zaman aracınızın camlarına su püskürtemezsiniz. Bu durum görüş açınızın düşmesine ve hatta kazalara bile neden olabilir. Ön camda birikecek olan toz ve kir, özellikle gece yolcuklarında karşıdan gelen arabanın ışıklarının dağılmasına neden olacak ve sizin gözünüzü daha çok alacaktır.

Cam suyu motorunun arızalı olduğu nasıl anlaşılır : Aracınızın cam suyu motoru arızalıysa bunu muhakkak hissedeceksiniz. Aracınız su püskürtmüyorsa sorunun cam suyundan mı yoksa cam suyu hortumları ve hatlarında meydana gelen bir tıkanma veya kaçaktan mı olduğunu anlamanız gerekmektedir. Cam suyu motorunun çalışıp çalışmadığını anlamanın yolu çok basittir. Aracınızın motorunu durdurun ancak aküyü açın. Daha sonra camlara su püskürtmek için kolu çekin. Eğer bir uğultu geliyorsa motor çalışıyor demektir. Ancak hiç bir ses çıkmıyorsa cam suyu motorunun çalışmadığı anlamına gelir.

İlk olarak motor çalışmasına rağmen su püskürtmüyorsa yapmanız gerekenler şunlardır;

1- İğne ile cam suyu memeleri açın : Motor çalışmasına rağmen su püskürtmüyorsa cam suyu memeleri tıkalı olabilir. Bir toplu iğne yardımıyla delikleri açın ve tekrar su püskürtmeyi deneyin. Buna rağmen su atmıyorsa

2- Basınçlı Hava İle Hatları Açmak : Benzinliklerde bulunan para ile çalışan basınçlı hava tabancasını cam suyu memelerine tutun. Ancak bu işlemi yapmaya başlamadan önce cam suyu bidonunun kapağını açmayı unutmayın.

Cam Suyu Motoru Nasıl Değiştirilir?

Cam suyu motorunun yeri, su deposunun hemen altındadır. Değiştirmek için cam suyu deposunu yerinden kolaylıkla sökebilirsiniz. Ardından su motorunu bulun ve çıkarın. Cam suyu fiskiye motoru fiyatı 25 ile 75 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Ben kendim değiştiremem derseniz en fazla 50 lira işçilik ücreti karşılığında cam suyu motorunu değiştirebilirsiniz.

Yorum Yap