Chevrolet Cruze Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Chevrolet Cruze Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Chevrolet’in 2009 ile 2013 yılları arasında ülkemizde sattığı c segmenti modeli Cruze nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Cruze kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

1990’lı yıllardan itibaren Daewoo, GM tarafından satın alınmıştı. GM bünyesinde Opel, Chevrolet ve Daewoo yer alıyordu. 2004 yılında Türkiye pazarına girmek isteyen firma Daewoo araçlarının sadece adını ve logosunu değiştirerek modeller satmaya başlamıştı. Cruze’de aslında Daewoo üretimi bir otomobil olup sadece logosu ve adı değiştirilerek Türkiye’de satılmaya başlamıştır. 2013 yılında Türkiye’den çekilme kararı alınca, Cruze satışları da durdurulmuştur.

Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba?

Tasarım olarak ilk çıktığı zamanlarda herkesin bir dönüp bir daha baktığı otomobillerden bir tanesiydi. Cüsseli yapısı ile göz dolduruyordu. Ayrıca donanım ve sunduğu özelliklerde çok iyiydi. Donanım olarak “Design Edition, Design Edition Plus, LS, LS Plus, LT, LT Plus, Sport, Sport Plus, WTCC Edition, WTCC Edition Plus” paketleri vardır. En full donanımında ABS, ESP, 8 hava yastığı, dijital klima, hız sabitleyici, yol bilgisayarı ve sunroof gibi pek çok özellik bulunmaktadır. 2009 üretimlerinde 5, 2011 sonrası üretilenlerde 6 iler manuel ve otomatik şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. Ayrıca sedan ve 5 kapılı hatchback kasa tipleri vardır.  Chevrolet Cruze teknik özelliklerine göz atacak olursak;

Chevrolet Cruze Sedan

1.4 T : 1.4 litre hacimli turbo beslemeli bu motor 140 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile hiç uyumlu değildir. Şehir içinde 7.5, şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketmektedir.  2012 yılında bu motorlar satılmaya başlamıştır.

1.6 benzinli : Cehvrolet Cruze’nin ilk satılmaya başladığı günden satıştan kalktığı güne kadar var olan motor seçeneğidir. İki farklı güce sahip olanları vardır. 2009 – 2011 yılları arasında üretilenlerde 113 beygir ve 153 Nm tork güce sahip, 2011 – 2013 yılları arasında satılanlar ise 124 beygir güce sahiptir. Şehir içinde 9, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketimi vardır. Alüminyum sibop olması sebebiyle LPG ile uyumlu bir motor değildir.

2.0 D dizel : Türkiye’de bir c segmenti otomobilde bulunan en güçlü motorlardan bir tanesidir. 2012 yılında satışa sunulmuş olup 163 beygir ve 360 Nm tork gibi hayvani bir güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir içinde ise 5.5 litre yakıt tüketimi vardır.

Chevrolet Cruze Kullanıcı Yorumu

Daha önce üç farklı Cruze sahibi oldum. İlk olarak motor performanslarından bahsedeceğim. 1.6 113 ve 124 beygirlik motorlar kasaya çok güçsüz kalıyor. Rampa çıkarken iyice bayılıyor ve ne yaparsanız yapın çekmiyor. Cruze’un en sevmediğim yönüydü. Ama 2.0 dizel motorunun performansını ben hiç bir arabada görmedim. Gaza yüklendiğinizde o kadar baskı yapıyor ki insanın başı dönüyor. Çok seri ve güçlü bir motor. İç hacmi ön tarafta güzel ama arka tarafı biraz dar. Özellikle üçüncü bir kişi oturacaksa baya zorlanıyor. Ses yalıtımı başarılı. Frenleri güçlü bir otomobil. Ancak altı yere yakın olduğu için köy yollarına fazla gelmiyor. Cruze çok fazla elektrik arızası veren bir otomobil. 3 tane farklı kullandım üçünde de çok defa sensör arızası nedeniyle sanayiye çok defa gittim. Uzun yolda ise gayet konforlu bir otomobil. Eğer 1.6 benzinli motora sahip bir cruze varsa öyle çok yüksek performans beklemeyin.

chevrolet cruze içi

Cruze kronik soruları
  • LPG’de sibop eritmesi
  • Otomatik şanzımanlarda şanzıman beyni arızası
  • Elektrik sisteminin çok zayıf olması

Chevrolet Cruze Alınır Mı?

Parasına göre alınabilecek otomobillerden bir tanesi. Az para ile c segmenti Euro Ncap testlerinden 5 yıldız almış bir otomobile sahip oluyorsunuz. Ancak almadan önce şunu unutmayın. Yedek parçaları en pahalı otomobillerden bir tanesi. İkinci el piyasası da orta seviyede gidiyor. Bana soracak olursanız şöyle temiz kullanılmış bir tanesi alınıp binilebiliyor.

otomobilweb

Yorum Yap