Chevrolet Spark Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Chevrolet Spark Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir dönem ülkemizde de satılan Chevrolet’in A segmenti otomobili olan Spark nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Spark kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chevrolet her ne kadar Amerikan menşeili bir otomobil markası olsa da aslında Güney Koreli Daewoo üretimi otomobillere Chevrolet logosu takılmış arabalardır. Zaten Chevrolet, Opel ve Daewoo aynı şirket çatısı altında üretim yapan markalardır. Spark ilk olarak 2005 yılında üretilmeye başlamış, 2010 yılında 2. nesli üretilmiş ve 2013 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Chevrolet Spark Nasıl Bir Araba?

A segmentinde yer almak isteyen Chevrolet, yeni bir model üretmek yerine daha önceden üretilmiş bir otomobili baz aldı. Bu modelin adı Daewoo Matiz’di. Matiz özellikle Asya pazarında güzel satış rakamları yakalamıştı. Bu sebeple Matiz platformu üzerinde Chevrolet Spark’ı üretmeye başladı. İlk nesil Spark’larda LS, SE ve SX donanım paketleri varken, ikinci nesil Spark, LS, LT ve LTZ donanım paketleriyle satıldı. Spark’ta yol bilgisayarı, ABS, klima, hava yastığı ve otomatik camlar gibi özellikler bulunmaktadır. Spark’ta 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır.  Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

0.8 Benzinli : 52 beygir ve 69 Nm tork güç üreten minicik bir motordur. 1 nesil Spark ile gelmiştir. Çok performanslı bir motor olduğu söylenemez. Hatta Spark’ın kasası hafif olmasına rağmen zayıf kalmaktadır. 3 silindirli olan bu motor şehir içinde 7.6, şehir dışında 4.6 litre yakıt tüketmektedir.

1.0 Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 63 beygir ve 87 Nm tork güç üretmektedir. Motor hacmine göre yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.2 Benzinli : 2010 yılında 2 nesil Spark ile birlikte gelmiştir. 82 beygir ve 111 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça performanslı bir motordur. 4 silindirli olan bu motor LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 6.6, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketmektedir.

2. nesil Chevrolet Spark

2. nesil Chevrolet Spark

Chevrolet Spark Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için küçük bir şehir içi otomobili ararken Spark gördük ve aldık. Bende arada sırada kullanıyorum. Bir defa gerçekten tam bir bayan arabası. Şehir içinde park etmesi kolay ve kıvrak bir otomobil. Ön tarafının genişliği küçücük görünmesine rağmen güzeldir. Ama arka diz mesafesi çok dar. Ayrıca bagajına bir bebek arabası bile sığmıyor. Manevra kabiliyeti üstün bir otomobil. Otomatik şanzımanı çok başarılı ve yokuşlarda hiç geri kaçırmıyor. İçerisinde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Frenleri gayet güçlüdür. Kliması açıldığı zaman motor performansını baya bir etkiliyor. Yol tutuşu idare eder ama hız arttıkça yolda gezinmeye başlıyor. Ayrıca yan rüzgarlardan fazlaca etkileniyor.

Chevrolet Spark Arkadan Görünüşü

Chevrolet Spark Arkadan Görünüşü

Chevrolet Spark Alınır Mı?

Gerçekten çok küçük bir otomobil. Yedek parçalarını bulmak hiç zor değil ve kolayca bulunabiliyor. İkinci el piyasası çok zayıf. Ancak dediğim gibi tam bir şehir içi kullanımlar için bayan arabası. Bana soracak olursanız temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir.

Yorum Yap