Citroen C1 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Okunuyor Citroen C1 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Fransız otomobil üreticisi olan Citroen’nin mini otomobili C1 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen C1 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Peugeot 107 ile aynı platform üzerinde üretilen C1, ülkemizde ilk olarak 2007 yılında satılmaya başlamıştır. 2014 yılına kadar üzerinden makyajlamalar olsa da 2014 yılında tamamen yeni kasası satılmıştır. 2016 yılında Türkiye’de satışı sonlandırılmıştır.

Citroen C1 Nasıl Bir Araba?

C1 A segmentinde mini otomobildir. Üretim amacı şehir içi kullanımlar içindir. Bana göre bayanlar için daha ideal bir otomobildir. C1’in manuel ve otomatik vitesli şanzıman seçenekleri mevcuttur. Ülkemizde Airscape, Feel, Shine, SX, Confort ve SX Sensodrive  donanım paketleriyle satılmıştır. ABS, ESP, yokuş kalkış desteği, sürücü ve yolcu hava yastıkları, merkezi kilit, analog klima ve yol bilgisayarı gibi özellikleri vardır. Devir saati göstergesi sanki sonradan monte edilmiş gibi görünüyor. 2 benzinli bir dizel motor seçeneği ile satılmıştır.

1.0 Benzinli : 3 silindirli olan bu motor 68 beygir ve 93 Nm tork güç üretmektedir. Atmosferik olan bu motor LPG ile çok uyumlu değildir. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 4.1 litre yakıt tüketmektedir.

1.0 VTI Benzinli : 2014 yılında çıkan 2 nesil C1’lerle birlikte satılmaya başlamıştır. Bu motor 69 beygir ve 95 Nm tork güç üretmektedir. 3 silindirli olup şehir içinde 5, şehir dışında 3.6 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 HDi : 2007 – 2010 yılları arasında satılmıştır. 4 silindirli turbo dizel olan bu motor 54 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketmektedir. Çok güçsüz bir motordur.

Citroen C1 Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşimin sahip olduğu C1’i arada sırada bende kullanıyorum. İçi gerçekten çok dar bir otomobil. Ön tarafa iki yetişkin erkek oturduğundan omuzları birbirine değiyor. Arka diz mesafesi çok küçük olduğu için 1.80 boyunda olan ben sığamıyorum. Bagaj hacmi de çok küçük. Bebek arabasını bile almıyor. Bir kaç market poşetinin dışında bir şey sığdırmanız çok zor. İçerisinde sert plastik malzeme kullanılmış. Motor performansı idare eder ama öyle çok bir şey beklemeyin. Küçük bir otomobil olduğu için fare gibi her yere sığıyor. asla park problemi yaşamıyorsunuz. Uzun yolda 130 km/s hızın üstünde yan rüzgarlardan oldukça fazla etkileniyor. Yol tutuşu ortalamanın biraz altında. Yerden yüksek ve küçük bir otomobil olduğu için kolayca savruluyor.

Citroen C1 Alınır Mı?

Eğer şehir içi bayan arabası olarak düşünüyorsanız kesinlikle alabilirsiniz. Hoş bir tasarımı var. Otomatik şanzımanı sorunsuz ve vites geçişlerini hissettirmiyor. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da yine de idare eder. Temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir.

Yorum Yap