Citroen Saxo Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Citroen Saxo Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Citroen’in 1996 ile 2003 yılları arasında Türkiye’de de sattığı otomobil olan Citroen Saxo nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mini sınıfta AX ile yer edinmeye çalışan citroen istediği satış rakamlarını bir türlü yakalayamıyordu. Ancak kardeş firma olan Peugeot, 106 modeliyle Türkiye ve Avrupa’da güzel satış rakamları yakalıyordu. Bu pazarda daha fazla yer edinmeye çalışan Citroen, 1996 yılında Peugeot 106’nın motor, şase ve şanzımanını kullanarak yeni modeli Saxo’yu piyasaya sürdü.

Citroen Saxo Nasıl Bir Araba?

Saxo’nun B segmenti hatchbak ve ucuz bir otomobil olduğunu belirtelim. Bu yüzden içerisinde kullanılan malzeme kalitesi de biraz düşük. Mesela ön göğüs ve kapı kollarında sert plastik malzeme kullanılmış. Saxo 1996-1999 yılları arasında ilk nesli üretilmiş 1999 yılından itibaren ise makyajlı kasaya geçiş yapmıştır. Makyaj derken sadece ön farları değiştirilmiştir. X, SX, VTS ve VTR donanım paketleri vardır. En full paketinde “ABS, klima, hava yastığı ve dört cam otomatiği“gibi özellikleri vardır. Türkiye’de 3’ü benzinli 1’i dizel olmak üzere 4 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Citroen Saxo motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

citroen saxo yandan görünüşü

1.1 benzinli : 1996 – 1999 yılları arasında üretilen Saxo’larda bulunmaktadır. Çok güçsüz ve küçük bir motordur. 54 beygir ve 88 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketim verisi var. LPG ile uyumlu bir motordur. Ancak performansı çok düşüktür. Özellikle şehir içinde yokuşlarda çok fazla bayılıyor.

1.4 Benzinli : En çok tutulan benzinli motorudur. 75 beygir ve 111 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.8, şehir dışında ise 5.2 litre yakıt tüketimi var. Maximum hızı ise saatte 175 km.

1.5 D Dizel : Ucuz dizel otomobil sahibi olmak isteyenler için tercih edilebilir. Ancak çok güçsüz bir motordur. 57 beygir ve 95 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.9, şehir dışında ise 4.3 litre yakıt tüketimi var.

1.6 Benzinli  : İki farklı güce sahip olanları vardır. Birincisi VTR olanlarda 90 beygir ve 135 Nm tork güç üretenidir. İkincisi ise daha fazla performans isteyenler tarafından tercih edilebilir. 1.6 VTS olarak geçene bu motor 118 beygir ve 14 Nm tork güç üretmektedir.  Şehir içinde 10.5, şehir dışında ise 7.5 litre yakıt tüketimi var.

Citroen Saxo’nun 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Ayrıca 5 ve 3 kapılı versiyonları da vardır.

citroen saxo içi

Citroen Saxo Kullanıcı Yorumu

2 yıldan bu yana 1.4 benzin/lpg’li bir citroen saxo kullanıyorum. İlk olarak otomobilde kullanılan malzeme kalitesinden bahsedelim. Ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde zayıf ve kalitesiz bir plastik malzeme kullanılmış. İkincisi ise arabada çok fazla trim sesi var. Özellikle bozuk yollarda arabanın sağından solundan gıcırtı sesleri geliyor. 75 beygir motorunun performansı bana göre güzel. Ama öyle aman aman bir performans beklemeyin. Kliması idare eder, arabanın içini serinletiyor. Ancak klima açıldığı zaman saxo’nun motor performansı düşüyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz zayıf kalıyor. Çok defa uzun yola çıktım. Öyle çok yüksek hızların arabası değil. Yan rüzgarlardan oldukça etkileniyor. Ayrıca yol tutuşu da ortalama seviyelerde.  Frenleri idare eder, öyle çok güçlü olmasa da makul seviyede arabayı durdurabiliyor. İç hacmi ise ön tarafta idare eder ama arka diz mesafesi ve bagajı çok küçük. Ben ön koltukları kendime göre ayarladığımda arkaya oturunca dizlerim ön koltukların arasına sıkışıyor.

citroen saxo arkadan görünüşü

Citroen Saxo Alınır Mı?

Şimdi 2 yıldan bu yana kullanıyorum bana bir sorun çıkarmadı. Ama kalitesiz ve performanssız bir araba olduğunu unutmayın. Bana göre b segmenti hatchback sınıfında alınabilecek en ucuz otomobillerden bir tanesi. Yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Ama ikinci el piyasası biraz zayıf.

Yorum Yap