Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir?

Okunuyor Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir?

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir? – Kişiler, araçları ile ilgili pek çok sorun yaşayabilmekte ve bu sorunlar çok can sıkıcı olabilmektedir. Özellikle LPG’li araç kullanan kişilerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri aracın conta yakması olmaktadır. Conta yakan arabalar hakkında kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri ise, conta yakan araçlarda en bariz gözlemlenen belirti olan motor suyu eksilmesi konusunda conta yakan araba ne kadar su eksiltir? Sorusu olmaktadır.

Conta yakan arabalarda görülen en bariz belirti aracın aşırı hararet yapmasıdır. Bu duruma ise contanın işlevini yitirmesi sebebiyle motor yağına su karışmaya başlaması ve motor yağının verimini düşürmekte ve aynı zamanda bu contalar motor soğutma sıvısının eksilmesine sebebiyet vermektedir. Bu eksilme bir anda ve hızlı bir şekilde olmasa da zaman içerisinde sürekli olarak eksilme yaşanmaktadır.

Özellikle LPG’li araçların kötü bir LPG ayarına sahip olması ve arabanın LPG için gerekli ayarlarının yapılmaması bu duruma sebep olmaktadır. Conta yanmasının ardından bir süre daha araba kullanılabilmekte ama bu süreç arabayı daha da olumsuz etkilemekte, motor soğutma sıvısı git gide kritik miktarlara düşerek araçta aşırı bir hararet meydana gelmektedir.

Conta Yakan Araba Belirtileri

Araçlar conta yaktıklarında bu durum hemen fark edilemeyebilir ve conta yakan aracın tamir edilmeden kullanılması araçta daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle araçların rutin kontrollerinin aksatılmamasının yanı sıra, conta yakan araba belirtileri net bir şekilde gözlemlenebildiği için bu durum fark edilir edilmez arabanın tamir edilmesi gerekmektedir. Conta yakan araba belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Conta yakan araçların en bariz belirtisi olarak motor soğutma sıvısının eksilmesi sonucunda araçta hararet meydana gelmesi ve kısa sürede hararet yapabilmesidir ve motor devri arttıkça hararet de buna doğru oranda artış göstermektedir.
  • Contalar yandığında işlevini yerine getiremediği için motor yağına su karışmakta ve bu durum kartelde su birikmesine neden olmaktadır.
  • Conta yakan arabalarda, su taşıyıcı hortumlarda veya radyatörde herhangi bir sorun olmasa da motor suyu eksilmekte ve bu net bir şekilde fark edilebilmektedir.
  • Conta yanması kaçağa sebebiyet verdiği için motor yağının verimi düşmekte ve köpürme görülmektedir.
  • Aracın egzozundan su fışkırması önemli bir belirtidir.
  • Contalar yandığında motor suyu silindirlere dolacağı için araç çalıştırılırken tutukluk meydana gelmekte ve araç zor çalışmaktadır.
  • Aracın çekiş kuvveti düşmektedir.
  • Motor devri ne kadar artarsa hararet de o kadar artmaktadır.
  • Araç kullanılırken gaza basıldığında su haznesindeki su taşma şeklinde yükselmektedir.
Conta-Yakan-Araba-Ne-Kadar-Su-Eksiltir-2

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir

Conta Yakan Araba Hararet Yapar Mı?

Conta yakan araba hararet yapar mı? Sorusu, kişilerin hararet yapan araçlarının hararet sebebi olarak conta yanmasından şüphelendiklerinde en çok sordukları sorulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun cevabı kesinlikle evet olacaktır.

Çünkü conta yanması sebebi ile contalar işlevini yitirmekte ve motor yağına su karışmaktadır. Bu karışma nedeniyle de motorun soğutma sıvısı eksilecek ve bu soğutma sıvısı eksildikçe arabanın hararet yapma olasılığı artacaktır. Motor soğutma sıvısının önemli oranda düşmesi, aracın çok kısa bir kullanımda bile hararet seviyesinin önemli ölçüde yükselmesine ve hatta direk hararet yaparak aracın çalışmasına engel olabilmektedir.

 

Yorum Yap