D Sınıfı Ehliyeti Hangi Araçları Kullanır?

Okunuyor D Sınıfı Ehliyeti Hangi Araçları Kullanır?

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusu son zamanlarda gelen güncellemeler ile ehliyet türlerinin değişmesinden ötürü en çok araştırılan konular kısmında yerini almaya da devam ediyor. Genel olarak bakılacak olduğu zaman bu sınıftan ehliyetleri olan kişilerin kullanabilecek olduğu araçlar bellidir. Her araç için farklı tür ehliyet yer alır. Bu yüzden de uygun olan ehliyetlerin alınması gerekir.

E Sınıfı Ehliyet D Sınıfı Ehliyet Yerine Geçer Mi?

E sınıfı ehliyet d sınıfı ehliyet yerine geçer mi kısmında birçok soru da yer almaya devam ediyor. Eğer ehliyet alınan yıl içerisinde e sınıfında olan ehliyetlerin yanında d sınıfı ehliyetlerin alınması da sağlanmışsa o zaman alınan ehliyetler ile tır kullanılmasına izin verilir. Fakat bunun aksi durumları olduysa da tır kullanımlarına izin verilmez. Özellik ile e sınıfı ehliyetleri yılı 1997 den sonra ve d sınıfı ehliyeti olmayanlar için tır ehliyeti kullanılmasına pek de izin verilmez.

D Sınıfı Ehliyet Kamyon Kullanabilir Mi?

D sınıfı ehliyet kamyon kullanabilir mi sorusu da en çok araştırılan ve merak konusu haline gelen durumlar arasında yer almaya da devam ediyor. D sınıfı ehliyetleri yer alan kişilerin kullanabilecek oldukları araç türleri arasında;

 1. Traktör
 2. Minibüs
 3. Otomobil
 4. Kamyonet
 5. Kamyon
 6. Otobüs olarak yer alıyor.

Fakat d sınıfı ehliyetleri olan kişiler tır konumunda yere alan çekicileri de kullanamazlar. Direk olarak e sınıfı ehliyetleri olan sürücü adayları da trafik, araç teknikleri ve ilk yardım yanı sıra direksiyon sınavlarına tabi tutularak gerekli olan ehliyet belgelerini alması da gerekir.

D-Sinifi-Ehliyeti-Hangi-Araclari-Kullanir

D Sınıfı Ehliyet C Sınıfı Yerine Geçer Mi?

D sınıfı ehliyet c sınıfı yerine geçer mi sorusu son zamanlarda ehliyet alma düşüncesinde olan herkesin en çok araştırdıkları konular arasında yerini almaya da devam ediyor. Bu yüzden de d sınıfı ile sürülebilecek olan araçlar incelenecek olduğu zaman;

 1. Tır
 2. Kamyon
 3. Kamyonet
 4. Minibüs
 5. Otomobil
 6. Traktör olarak da yerini alıyor.

D sınıfı olan ehliyetler ile kullanılamayacak konumda olan araçlara bakılacak olduğu zaman da;

 1. Otobüs
 2. İş makineleri
 3. Motosiklet olarak da yer alıyor.

Yapılan yeni düzenlemede gelen uygulamalara bakılacak olduğu zaman da çekici görevinde yer alan tır ile kamyon kullanma düşüncesinde olan kişilerin artık c sınıfı ehliyet almaları ve buna göre yollarda yer almaları da öneriliyor.

Tır Ehliyeti Hangi Sınıf?

Tır ehliyeti hangi sınıf sorusu da merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. C sınıfı ehliyeti genel olarak;

 1. Tır
 2. Otomobil
 3. Kamyon
 4. Traktör
 5. Minibüs
 6. Kamyonet
 7. 14 kişiye kadar yolcu alabilen araçlarda kullanılır.

Eğer araçlarda yer alan kişi sayısı 14 üzerine çıkacak olursa da bu anlarda d sınıf ehliyetler kullanılması gerekir. C sınıf ehliyetler de geçerli olmaz. Bu yüzden de her ehliyetin hangi araç içerisinde kullanılacak olduğuna dikkat edilerek kullanılması da en uygun olan adımlar arasında yer almaya devam ediyor.

Yorum Yap