Dacia Logan Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Dacia Logan Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Romanya’lı otomobil üreticisi Dacia’nın Logan modeli nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Dacia Logan kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

90’lı yıllarda tamamen Renault tarafından satın alınan Dacia, Türkiye’de ilk olarak solenza modeli ile satışa başladı. Ancak istediği satış rakamlarını yakalayamayınca yerine Logan ile devam etti. Dacia, 2004’ten itibaren neredeyse tüm araçlarında Renault malzemeleri kullanmaktadır. 2004 yılında Türkiye’de satışa sunulan Logan, 2020 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Dacia Logan Nasıl Bir Araba?

B segmenti bir otomobil olan Logan, herkesin ulaşabileceği ucuz bir otomobil olarak satılmaya başlamıştır. Donanım olarak  “ABS, Klima, hava yastığı, elektrikli camlar” gibi temel özellikler mevcuttur. Türkiye’de satılan tüm Loganlar 5 ileri manuel vitese sahiptir. “Ambiance, Black Line, Laureate” donanım paketleri vardır. Ayrıca MCV adında stationwagon ve sedan kasa tipleri vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

0.9 Tce : Renault’un son zamanlarda ürettiği teknoloji harikası motorlardan bir tanesidir. 2019 model ve üstünde yer almıştır. 90 beygir ve 140 Nm tork güç üreten 3 silindirli bir motordur. LPG ile uyumludur. Şehir içinde 6, şehir dışında ise 4.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.2 Benzinli : 2012 yılında satılmaya başlamıştır. 75 beygir ve 107 Nm tork güç üretmektedir. 4 silindirli olan motor şehir içinde 7.5, şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumludur ancak performans olarak biraz zayıf kalmaktadır.

1.4 Benzinli : Renault Clio’da kullanılan motorun aynısıdır. 75 beygir ve 112 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında se 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumludur.

1.5 DCi Dizel : 2004 ile 2011 yılları arasında üretilenleri 75 beygirken, 2012 ve üstü modellerde 90 beygir olmuştur. Çok sağlam ve ekonomik bir motordur. Şehir içinde 6, şehir dışında ise 4 litre yakıt tüketmektedir. Zaten Dacia Logan’ın en çok tutulan motor seçeneği budur.

1.6 Benzinli  : Megane motoru olarak geçer. 90 beygir ve 128 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5, şehir dışında ise 7 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Dacia Logan Kullanıcı Yorumu

Logan’ın üretildiği ilk yıldan son yıla kadar tasarımı hep aynı olmuştur. Arka tarafı yüksek, köşeli hatlara sahip bir otomobildir. Dacia ucuz olsun diye arabadaki her şeyden kısılmıştır. Mesela ön koltukların arkasında sünger yoktur. Arkada oturan birisi dizlerini ön koltuğun arkasına dayadığında içine girer. Ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde sert plastik bir malzeme kullanılmış. Çatlama veya solma olmuyor ama bildiğiniz sert plastik ve çok adi. Aracın içerisinde bulunan her şeyde kalitesizlik kendini gösteriyor. Şehir içinde ivmelenmesi güzeldir. Yalıtımı zayıf olduğu için uzun yolda motor ve yol sesini içeriye alır. Hatta cam fitillerinden rüzgar sesi bile geçirir. Yol tutuşu çok iyi değildir. Ben bir kaç defa yağmurlu havada arkasını savurduğuna şahit oldum.

Dacia Logan Alınır Mı?

Çok kaliteli bir otomobil olduğunu söyleyemeyiz tabi. Ancak sorunsuz ve parçası ucuzdur. Amacınız bir yerden bir yere en sorunsuz ve ekonomik şekilde gitmekse alınabilir. Yedek parçaları Türkiye’nin her yerinde rahatlıkla bulunabilir ki zaten motor ve yürüyen aksamda Renault ile ortak parçaları kullanıyor. İkinci el piyasası da güçlüdür. Alt sınıf için ideal bir araba diyebiliriz.

otomobilweb

Yorum Yap