Daewoo Espero Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Daewoo Espero Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi olan Daewoo’nun Espero modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Espero kullanıcı yorumuna yereceğiz.

Daewoo, 80’li yılların sonunda girdiği mali krizden kurtulmak için Amerikan, GM otomobil şirketiyle ortaklık yapma yoluna gitti ve son olarak GM tarafından tamamen satın alındı. 90’lı yıllarda ve daha sonrasında gelen yıllarda ürettiği tüm otomobillerde GM firmasının diğer markalarının (opel gibi) araçlarının benzerlerini üretmiştir.  Espero’da, Opel Vectra A kasa şasesi üzerine üretilmiş bir modeldir. Ülkemizde 1995 – 1997 yılları arasında satılmış oldukça donanımlı bir otomobildir.

Daewoo Espero Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir otomobil Espero gerçekten konforlu, rahat ve donanımlı bir otomobildir. Türkiye’de sadece CD donanım paketiyle satılmış olup, “ABS, hava yastığı, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar ve klima” gibi özelliklere sahiptir.5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Espero iki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.8 Benzinli : Opel üretimi bir motordur. 95 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. Çok fazla satılmamıştır. Zaten öyle performanslı bir motor da değildir. LPG ile çok uyumlu değildir. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Benzinli : 2.0i olarak geçen bu enjeksiyonlu motor Espero’nun en çok tercih edilen motor seçeneğidir. Yine tamamen Opel Vectra A kasada kullanılan motordur. 105 beygir ve 164 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup, şehir içinde 11.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Daewoo Espero Kullanıcı Yorumu

Kendime göre hem ucuz, hem de donanımlı D segmenti bir otomobil araştırırken neredeyse bir Tofaş parasına satılan Espero ile karşılaştım ve aldım. İlk olarak arabanın içinden ve artı yönlerinden bahsedelim. İçi oldukça geniş bir otomobildir. Ön koltukları kendime göre ayarladığımda (boyum 1.80cm) arka diz mesafesi hala daha bir hayli kalıyor. Ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. 2.0 litrelik motoru düşük devirlerde yüksek hızla gidebiliyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Uzun yolda ise 150 160 ortalama ile rahatlıkla gidebiliyor. Ses yalıtımı başarılıdır motor, yol ve rüzgar sesini içeriye çok fazla almaz. Yol tutuşu parasına göre güzeldir. Arkasını çabuk savurmaz.

Daewoo Espero Alınır Mı?

Evet bu kadar kaliteli bir otomobil neden bu kadar ucuz diye sorabilirsiniz. Öncelikle yedek parçaları kolay bulunuyor. O konuda hiç şüpheniz olmasın. Ancak ikinci el piyasası her Daewoo modelinde olduğu gibi çok zayıf. Birde bu arabanın sorunları var. Çok fazla elektrik arızası açıyor. Neredeyse her hafta sonu sanayiye gidiyorum. Eğer bir tane Espero alacaksanız sorunlu bir otomobil olduğunu da bilin. Kaporta ve plastik aksam parçaları ise çok pahalı.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap