Daewoo Lanos Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Daewoo Lanos Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun Lanos modeli bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Lanos kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesiyken, 1990 yılında mali kriz içine giren Daewoo’nun bir bölümü General Motora satılmıştı. 1995 yılında ise General Motor tarafından Daewoo otomobil bölümü tamamen satın alınmıştır. Bu sebeple Daewoo otomobillerinde General Motora bağlı diğer bir marka olan Opel ile ortak parçalar kullanılmıştır. Lanos, Türkiye’de 1997 ile 2002 yılları arasında satılmıştır. Zaten dünyada da aynı zaman aralığında üretilmiş bir otomobildir.

Daewoo Lanos Nasıl Bir Araba?

Lanos’un alt yapısında Opel Astra ve Corsa ile ortak parçalar ve motorlar kullanılmıştır. 1997 yılında satışına sunulan Lanos’un 3 ve 5 kapılı hatchback ve sedan kasa tipleri vardır. Ayrıca 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Lanos’ta ECU bulunduğu için beyinli olarak alabileceğiniz en ucuz otomobillerden bir tanesidir. Lanos’un S, SE, SX ve donanım paketleri olup ” ABS, klima, dört cam otomatiği ve hava yastığı” gibi özellikleri bulunmaktadır. Ülkemizde 2 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine göz atacak olursak

1.5 Benzinli : Daewoo mühendisleri tarafından üretilmiş bir motordur. 86 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. LPg ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 12, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Çok ekonomik bir motor olduğu söylenemez.

1.6 Benzinli : Opel Astra A ile ortak kullanılan bir motordur. 106 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketmekte olup LPG ile uyumludur.

Daewoo Lanos Kullanıcı Yorumu

Daewoo’nun tutulmayan bir otomobil markası olması bana göre iyi bir şey. Çünkü az para ile yüksek donanı ve kaliteli bir otomobile binebiliyorsunuz. Lanos’un emsali piyasası olan arabalardan hiç bir eksiği yok. C segmenti olan Lanos’un ön göğüs ve kapı kollarında kaliteli sert plastik bir malzeme kullanılmış. Ön tarafının genişliği güzel. Arka diz mesafesi her C segmentinde olduğu gibi orta seviyede. Şehir içi motor performansı çok güzel. 1.6 motoru harika ivmeleniyor. Lanos’un öne çıkan en büyük özelliklerinden bir tanesi sessizliğidir. Arabayı çalıştırdığınızda motorun sesi içeriye hiç girmiyor. Kliması buz gibi üflüyor. Frenleri gayet başarılı ve arabayı kısa süre içerisinde durdurabiliyor. Uzun yolda 4 kişi ile rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Sedan olanlarının bagaj hacmi gayet geniş ve yeterli. Yol tutuşu ortalama seviyede.

Daewoo Lanos Alınır Mı?

Bugün Lanos fiyatına ondan daha donanımlı ve kaliteli bir c segmenti otomobil bulmanız çok zor. Yedek parçaları büyükşehirlerde kolaylıkla bulunabiliyor. Zaten internette her parçası mevcut ve ucuz. Motor ve yürüyen aksam parçaları opel ile uyumlu olduğu için zorluk yaşamazsınız. İkinci el piyasası çok yavaş. Alırım kâr eder satarım mantığındaysanız hiç uğraşmayın. Bana göre az para ile alınabilecek en donanımlı otomobillerden bir tanesi.

Yorum Yap