Daewoo Tico Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Daewoo Tico Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Daewoo’nun mini otomobili olan Tico nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt ararken, Daewoo Tico kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Uzak doğuda küçük arabalar her zaman revaçta olmuştur. Başta Güney Kore ve Hindistan olmak üzere çok fazla ülkede satılan Tico 1997 yılında ülkemizde de satılmaya başladı. Ancak çok fazla tutulmayınca 1999 yılında satıştan kaldırıldı.

Daewoo Tico Nasıl Bir Araba? 

A segmenti bir uzak doğu otomobili olan Tico, daha çok bayan ve tek başına yolculuk yapanlar hedef alınarak satışa sunulmuştur. SL ve SX donanım paketleriyle satılmş olup, SX paketinde elektrikli ön camlar bulunmaktadır. Tico’nun kendisi hafif bir otomobil olduğu için direksiyonu hidrolik olmamasına rağmen çok hafiftir. Tico’nun ağırlığı 650 kilogramdır. Fabrika çıkışı lastik ebatları 12 ” inç olduğu için lastiklerini bulmak çok zor oluyor. Bu sebeple 13 janta çevirmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Tico’da 3 silindirli 0.8 litre hacimli bir motor kullanılmıştır. Bu motor 48 beygir ve 65 Nm tork gibi bir güç üretiyor.  LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 5, şehir dışında ise 3.5 litre yakıt tüketmektedir.

Daewoo Tico Kullanıcı Yorumları

Bir aylık bir süre kadar bir Tico sahibi oldum. İlk olarak bu aradan öyle çok fazla bir şey beklemeyin. İç hacmi ön taraf için idare eder ama arka diz mesafesi çok dardır. Bagaj hacmi çok fazla değildir. Bebek arabası bile zorlukla sığıyor. Kap kolları ve ön göğüs gibi yerlerde sert plastik bir malzeme kullanılmış. Ancak üzerinden yıllar geçmesine rağmen çatlama ve solma gibi şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Gösterge panelinde hararet, hız ve yakıt göstergesi var.

Motor performansı zaten teknik verilerine de bakarsanız öyle çok üst düzey değildir. Tam bir şehir içi arabasıdır. Park etmekte asla zorlanmıyorsunuz. Şehir içinde ara hızlanmalarda yavaş kalıyor. Ben Tico ile uzun yola da gittim ancak kesinlikle bir uzun yol otomobili değil. 100 km/s hız üstüne çıkınca yanınızdan bir TIR veya otobüs geçtiğinde araba savrulacak gibi oluyor. Bana göre Tico ile yapılacak en fazla hız 90 olmalıdır. Ancak çok yakıt cimrisi bir otomobildir. Arabaya en son ne zaman gaz aldığınızı bile unutuyorsunuz. Frenleri çok güçlü değildir. Ayrıca yalıtım zayıf olduğu için motor, yol ve rüzgar sesini içeriye alıyor.

Daewoo Tico Alınır Mı?

Tico çok sağlam ve sorunsuz bir otomobildir. Ancak ikinci el fiyatlar garip bir şekilde çok yüksektir. Ayrıca ikinci el piyasası çok yavaştır. Yani Tico parasına çok daha oturaklı ve temiz bir uno rahatlıkla alınabilir diye düşünüyorum.

Yorum Yap