Direksiyonu Çevirirken Uğultu Sesi Neden Gelir?

Okunuyor Direksiyonu Çevirirken Uğultu Sesi Neden Gelir?

Hidrolik direksiyonlu otomobillerde direksiyonu çevirirken uğultu sesi gelmesi neden olur. Direksiyon hidroliği arızaları hakkındaki yazımızı okuyun.

Yaklaşık 30 yıldan bu zamana kadar üretilen otomobillerde hidrolik direksiyon sistemi kullanılmaya başlamıştır. Hidrolik direksiyon sürücüler açısından çok kolaylık sağlamaktadır. Eski sistem kramyerli direksiyonlarda araba dururken direksiyonu çevirmek adeta eziyetti. Ancak hidrolik direksiyonun kullanılmaya başlamasıyla birlikte sürücü çok fazla güç harcamadan aracın direksiyonunu kolayca çeviriyor.

Hidrolik direksiyonun çalışma prensibi çok basittir. Sürücü direksiyonu çevirmeye başladığı anda bir hidrolik pres, direksiyon kutusuna baskı uygular ve aracın tekerleri kolaylıkla döner.

Hidrolik Direksiyon Çevirirken Uğultu Gelmesi

Hidrolik direksiyon sisteminde direksiyon pompası yağı sıkıştırarak tekerlerin dönmesini sağlar. Direksiyonu çevirirken aracınızda uğultu sesi geliyorsa bunun iki sebebi olabilir.

1- Direksiyon Power (pompası) Arızası : Bu maliyetli yoldur. Çünkü direksiyon powerı hidrolik sistemin en önemli ve pahalı parçalarından bir tanesidir. Eğer direksiyon powerı içinde bıçaklar aşındıysa, uğultu sesi gelecektir.

2- Direksiyon Hidrolik Yağının Azalması : Sorun genellikle bundan dolayı kaynaklanıyordur. Direksiyon hidrolik sistemindeki yağı contalardan kaçırmaya başlar bunun sonucunda da sistemde yağ kalmaz. Eğer aracınızın direksiyonu çevirirken uğultu sesi geliyorsa büyük ihtimal direksiyon hidrolik yağı eksilmiştir. Hemen her benzinlikte satılan direksiyon hidrolik yağını alarak kendiniz tamamlayabilirsiniz. Ancak aracınızın neden yağ eksilttiğini bulmanız gerekmektedir. Eğer ihmal ederseniz çok ciddi ve maliyetli sorunlara yol açabilir.

Yorum Yap