Doğan SLX Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Doğan SLX Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bu yazımızda Tofaş kuş serisinin kralı olan Doğan SLX nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Doğan SLX kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tofaş otomobil fabrikasında 1970’li yıllardan itibaren üretilmeye başlanan kuş serisinin en lüks otomobili Doğan slx modelidir. Açılımı “süper lüks ekstra” olarak geçmektedir. 1993 – 2000 yılları arasında üretilmiştir.

Doğan SLX Nasıl Bir Araba?

Tofaş Şahin ile satış rekorları kıran firma, bu başarıyı daha lüks sınıfta da sürdürmek için 1993 yılında SLX modelini piyasaya sürdü. Tasarım olarak aynı olmasına rağmen Şahin ile arasında birçok farklılık bulunmkatadır. Örneğin far yıkama, gövde rengi tamponlar ve aynalar, yüksek göğüs torpido, sis farları, alüminyum alaşımlı çelik jantlar, elektrikli ön camlar, hidrolik direksiyon (1995 yılına kadar opsiyonel iken 1996 yılında standart hale gelmiştir), ve opsiyonel olarak klima gibi donanımları vardır. Doğan SLX’in koltuklarında kullanılan kafide kumaş, arka kol dayama gibi pek çok lüks şey vardır. Kısacası Tofaş serisinin en lüks otomobili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğan SLX’te 1.6 litre hacimli 83 beygir ve 131 Nm tork gücünde motor kullanılmış. Bu motor ilk başlarda karbüratörlü iken, 1997 yılında Euro normlarına uymak için enjeksiyonlu ve katalizörlü hale getirilmiştir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup, şehir içinde 12, şehir dışında ise 8 litre yakıt tüketmektedir.

Doğan SLX Kullanıcı Yorumu

Kendine has ruhu olan nadir otomobillerden bir tanesidir. Ondan aldığım konforu bugün bile pek çok otomobilden alamıyorum. Arkadan çekişli olması sebebiyle yol tutuşu biraz zayıftır. Yağmurlu ve ıslak yollarda savurabilir. O en kıskanılan otomobillerden bir tanesidir. Hatta öyle ki doğan görünümlü şahin diye bile laf vardır. Koltukları çok yumuşak bir süngerden yapılmıştır. Ön tarafının genişliği iyidir. Arka diz mesafesi idare eder ama çok uzun boylu birisi için sorun çıkarabilir. Motor performansı da iyidir. 83 beygir olmasına rağmen güzel ivmelenir. Frenlerine iyi bir bakım yaptırırsanız güzel tutar. Bende klimalı olanı vardı ama kliması çok güçlü değil, arabanın içini buz gibi yapmasa da serinletmeye yetiyordu.

Doğan SLX alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Kapı içlerinde ve altında çürük olmamasına dikkat edin.
  • Kapı içlerinde ve tavanda macun olmamalı
  • Motorunun yağ yakıp yakmadığını mutlaka kontrol edin
  • Difransiyelin de ötme olması ihtimaline karşı arabayı mutlaka kullanın.
  • Direksiyon powerı çok çabuk bozulduğu için direksiyonu çevirirken uğultu gelip gelmediğine bakın.

Doğan SLX Alınır Mı?

Bugün en yenisi bile 20 yaşın üzerinde ve özellikle gençler tarafından çok hor kullanılıyorlar. Bu sebeple bir Doğan SLX alacaksanız temiz olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Yedek parçası neredeyse köy bakkalında bile bulunabilir. İkinci eli, fiyatları yüksek olmasına rağmen iyidir. Son olarak vişne çürüğü ve petrol yeşili rengi Doğan SLX’e çok yakışıyor.

otomobilweb

Yorum Yap