Efsane Kasa Toyota Corolla (AE101) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Efsane Kasa Toyota Corolla (AE101) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Son üretiminin üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen halen daha yollarda bulunan efsane kasa Toyota Corolla nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Corolla kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Toyota, sadece Japonya’nın değil Dünyanın da en büyük otomobil üreticisidir. Corolla modeli ise en fazla satılan modelidir. Bu yazımızda halen daha yollarda bolca gördüğünüz AE101 , 7. nesil yani halk arasındaki adıyla efsane kasa Toyota Corolla’yı inceleyeceğiz.

Toyota Corolla dünya’da ilk olarak 1966 yılında üretilmiş olsa da Türkiye’de 1989 yılında 6. nesil olarak satılmaya başlamıştır. 1993 yılında ise 7. nesil yani efsane kasa corolla satılmaya başlamış, Türkiye’de satış rekorları kırmıştır. 1999 yılında yerini 8. nesil corollaya bırakmıştır.

Efsane Kasa Toyota Corolla (EA101) Nasıl Bir Araba?

Günümüzde hala yollarda bolca gördüğümüz bir otomobil. Gerek tasarım gerekse sağlamlığıyla ön plana çıkan Corolla’nın 1994 yılına kadar olanları Japon üretimidir. 1994 yılında itibaren ise Türkiye’de üretilmiştir. Kaya gibi sağlam bir otomobildir. Altı yere yakın ve geniş olduğu için muhteşem bir yol tutuşu vardır. Donanım olarak “Comfort, GL, GLi, GLi Liftback, GLi Special, Linea Luna, Linea Terra, XE, XEi, XEi Family, XEi Special, XEi Special Limited, XL, XLi” paketleri vardır. GLi en full donanımı olup “ABS (opsiyonel), klima, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özellikleri vardır. Türkiye’de 1.3 ve 1.6 litre olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satılmıştır.

1.3 Benzinli : Çok sağlam bir motordur. Karbüratörlü ve enjeksiyonlu çeşitleri vardır. Donanım paketinin yanında “i” yoksa karbüratörlü olanıdır bu şekilde ayırt edebilirsiniz. 90 beygir ve 110 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.6 Benzinli : Toyota’nın ölümsüz diye tabir edilen motorudur. 105 ve 114 beygirlik iki güce sahip olanları vardır. Bakımları zamanında yapıldığı zaman 500 bin kilometre rahatlıkla gidebilir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

Efsane kasa Toyota Corolla’nın manuel ve otomatik vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Ayrıca genelde sedan kasa üretilmesine rağmen az da olsa stationwagon kasaları mevcuttur.

Efsane Kasa Toyota Corolla (EA101) Kullanıcı Yorumu

2007 yılında 2020 yılına kadar bunlardan bir tanesinin sahibi olduk. İlk olarak içinden başlayacak olursak ön göğüste sert plastik bir malzeme kullanılmış. Ancak zamanla çatlama ve kırılma olmuyor. Arabanın iç genişliği gayet güzel. 1.80 boyunda 4 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Ancak altı yere çok yakın olduğu için kasislerde sürekli altı yere değerdi. Yol tutuşu ve motor performansı güzeldir. Yokuşlarda kolaylıkla ivmelenebilir. Biz kullandığımız 13 yıl boyunca bakım haricinde hiç bir arıza açmadı. Uzun yolda performansı güzeldir. Ancak 3 bin devirin üstünde motor sesini içeriye biraz fazla alıyor.

Efsane Kasa Toyota Corolla (EA101) Alınır Mı?

Bugün üretiminin üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen halen daha yollarda sıkça gördüğümüz bir otomobildir. Ancak Japon araçlarının zaten uzun ömürlü olması meşhurdur. Tamam çok sağlam, yedek parçaları kolay bulunabilir ve ikinci eli çok güçlü bir otomobil. Ama bence çok pahalı bir piyasası var. Eğer özel bir merakınız yoksa daha ucuza aynı kalitede Japonlar bulabilirsiniz. (İlginizi çekebilir : Mazda 323 nasıl araba?)

Yorum Yap