Egzozdan Neden Su Damlar? Egzozdan Su Gelmesi Nedenleri - Otomobil Web

Egzozdan Neden Su Damlar? Egzozdan Su Gelmesi Nedenleri

 Egzozdan Neden Su Damlar? Egzozdan Su Gelmesi Nedenleri
Okunuyor Egzozdan Neden Su Damlar? Egzozdan Su Gelmesi Nedenleri

Normal bir otomobilin egzoz borusundan sadece duman çıkması beklenir. Ancak bazı durumlarda egzoz borusundan su damladığı görülebilir. Egzozdan su damlasını bazı durumlarda normal iken, bazen ciddi arızaların habercisi olabilir. Peki ya egzozdan neden su gelir?

Bir otomobilin motoru çalışmaya başladığı andan itibaren, yanma odası verilen yerde hava ve yakıt karışımı tutuşarak küçük patlamalar meydana gelir. Bu patlamalar sonucunda ortaya çıkan gaz, egzoz dumanı olarak, egzoz borusundan tahliye edilir. Egzoz borusundan sadece motor içerisindeki dumanın atılması gerekirken bazı durumlarda egzoz borusundan su geldiği görülür. İşte egzoz borusundan su gelmesinin nedenleri

Esnek Reklam Alanı
 

Egzoz Borusundan Neden Su Gelir?

Bazı şartlarda egzozdan su gelmesi normal iken bazen de bir arızanın habercisi olabilir. Hatta aracınızın motorunun değişmesi gereken bir durumu bile gösteriyor olabilir. Bu sebeple belirtileri iyi öğrenmeniz sizin ve aracınız açısından iyi olacaktır.

1- Soğuk Havalarda Yoğunlaşma (Normal Neden)

Motor içerisinde hava ve yakıt karışımı yanar ve egzoz borusundan tahliye edilir. Pek tabi havanın hepsi yakılamaz ve bir kısmı tahliye edilir. Hava demek oksijen demektir ve normal havanın içerisinde su atomları bulunur. Bu su atomları soğuk havalarda egzoz borusu sistemi içerisinde donar. Motor çalıştıktan sonra ısınan su molekülleri sıvı hale geçer ve egzoz borusundan çıkar. Kış aylarında egzozdan su gelmesi normal bir durumdur. Ancak bu su motor çalıştıktan bir süre sonra kesilmesi gerekir. Çünkü egzoz sistemi ısınmıştır ve artık hiç su molekülü kalmamıştır.

2- Katalitik Konvertör – Katalizör (Normal Neden)

Otomobillerin egzoz gazlarında zehirli maddeler bulunur. Bu maddeler katalizör adı verilen bir sistem tarafından süzülür. Ancak egzoz gazında az miktarda su molekülü de bulunur. Katalitik konvertörde biriken su buharı egzoz tarafından tahliye edilir. Böylelikle aracınızın egzoz borusundan su damlaya başlar.

3- Üst Kapak Contasının Yanması (Arıza)

Motorda üretilen sıcaklık soğutucu suyu tarafından düşürülür. Motor yanma odasıyla suyun birbirine karışmamasını sağlayan üst kapak contası veya diğer adıyla silindir kapak contası vardır. Bu conta aracınız hararete maruz kaldığında yanar ve su sızdırmaya başlar. Böylelikle radyatör suyu yanma odasına girer ve egzoz vasıtasıyla aracınızdan tahliye edilir. Bu sebeple üst kapak contası yanması belirtileri var mı onu kontrol etmelisiniz.

4- Motor Pistonlarının Aşınması, Üst Kapakta Çatlak veya Motor Gömleğinde Çatlak (Arıza)

Motor pistonları çok fazla aşındığı zaman silindir yanma odasına su girmesine neden olur. Ayrıca üst kapak ve motor gömleğindeki bir çatlak ve delikte aynı şekilde aracınızın yanma odasına su girmesine neden olur. Bu da egzozdan su gelmesine neden olacaktır.

otomobil web

Yorum Yap
Giriş Yap