Eksik Bijon İle Muayeneden Geçer Mi?

Okunuyor Eksik Bijon İle Muayeneden Geçer Mi?

Ülkemizde araç muayeneleri çok sıkı takip edilmektedir. Bijon cıvatası muayenelerde kontrol edilir. Peki aracınızın tekerinde eksik bijon varsa muayeneden geçer mi? Eksik bijon muayeneden geçer mi? Eksik bijon ağır kusur mu? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

İlk olarak kısaca bijonların ne işe yaradığını açıklayalım. Bijonlar aracınızın tekelerini, aks milini sabitlemeye yarayan bir tür cıvatalardır. Otomobillerde teker başına en çok 4 ya 5 kullanılırken, ağır vasıtalarda 12’ye kadar çıkabilmektedir.

Bijon Cıvatası Eksik Muayeneden Geçer Mi?

Bugün tamda başıma bu geldi. Aracımda orjinal olarak lastik başına 5 adet bijon bulunuyor. Bende geçenlerde aracımın yazlık lastiklerini değiştirmiştim. Lastikçi arkadaş sağ ön teker bijonundan bir tanesini takmayı atlamış. Dün arabayı muayeneye götürdüm. Arabam 2014 model ve servis bakımlı olduğu için bir kerede muayeneden geçebileceğini düşünmüştüm. Ancak arabam muayeden çıkıp, sonuç geldiğinde bijon cıvatası eksik diye ağır kusur yazmışlardı. Yani kısaca anlayacağınız aracınızda bijon cıvatalarından bir tanesi eksikse ağır kusurlu olarak muayeneden kalıyor.

Ağır Kusur - Tekerlek bağlantısı: bijon cıvataları yok

Ağır Kusur – Tekerlek bağlantısı: bijon cıvataları yok

Aracınızın tekerinde kaç tane bijon yuvası varsa hepsinin dolu olması gerekiyor. İçlerinden bir tanesi bile eksikse aracınız Tüvtürk muayene istasyonunda ağır kusurlu olarak muayeneyi geçemeyecektir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap