Fiat Linea Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Fiat Linea Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Türkiye’nin en çok satılan otomobil markalarından birisi olan Fiat’ın, Linea modeli nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Linea kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat, Türkiye’nin her zaman en çok satış yapan otomobil markalarından bir tanesidir. Linea’da bir dönem ülkemizde peynir ekmek gibi satılmış modelidir. İlk olarak 2007 yılında satışa sunulan Linea, 2012 yılında makyajlanmış, 2018 yılında da satıştan kaldırılmıştır. Satışta bulunduğu süre boyunca ülkemizde satış rekorları kırmıştır.

Fiat Linea Nasıl Bir Araba?

Linea’yı herkes kötüler. Ancak bir çoğu daha önce bir linea sahibi olmamış kişilerdir. Tamam çok kaliteli bir otomobil değil. Ancak internette yazıldığı kadar kötü bir araba da değil. Başta şirketler olmak üzere dar gelir sahibi aileler tarafından çok fazla tercih edilmiştir. İçerisi geniştir ve 500 litre gibi devasa bir bagaj hacmine sahiptir. Sadece sedan kasa modeliyle satılan Linea’nın “Active, Active Plus, Actual, Actual Plus, Dynamic, Dynamic Plus, Easy, Emotion, Emotion Plus, Lounge, Mood, Pop, Urban, VIA” olmak üzere pek çok donanım paketi vardır. Lounge paketi en full donanım olup,” ABS, ESP, dijital klima, sis farı, hız sabitleyici, dört cam otomatiği, yol bilgisayarı, elektrikli aynalar ve yokuş kalkış desteği” gibi pek çok özellik bulunmaktadır. Linea’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.3 Multijet Dizel : 1.3 litre hacimli 16 valf dizel olan bu motor 90 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir. Ölümsüz motor olarak bilinmektedir.

1.4 Benzinli : Dünya üzerinde üretilmiş en sağlan benzinli motorlardan bir tanesidir. 77 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında ise 5.3 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.4 Turbo : Aslı 1.4 T-jet olan bu motor oldukça performanslıdır. 120 beygir ve 206 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile çok uyumlu bir motor değildir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.6 Multijet Dizel : İki farklı güce sahip olanı vardır. Birisi 105 beygir diğer 120 beygir olanıdır. En performanslı dizel motorlardan bir tanesidir. Şehir içinde 6.5, şehir dışında ise 4.4 litre yakıt tüketmektedir.

Linea’nın 1.3 dizel motorlarında 2008-2012 yılları arasında otomatik vitesli olanları satlmıştır. 2012 yılına kadar olanlar 5 ileri 2012 ve üstü olanlar 6 ileri manuel viteslidir.

Fiat Linea Kullanıcı Yorumu

4 yıl boyunca 1.4 benzinli ve 1.3 dizel Linea sahibi oldum. İlk olarak benzinli motorunun performansından bahsedelim. Öyle çok yüksek performans beklemeyin. Şehir içinde ara hızlanmalarda hantal kalıyor. Ancak son derece sağlam bir motordur. En hor kullanımlara bile oldukça dayanıklı. diğer linea aracım ise 1.3 multijet dizel motora sahipti. Her ne kadar küçük bir motor gibi görünse de oldukça performanslıdır. Ayrıca çok sağlam bir motor olduğu için pek çok marka tarafından kullanılmıştır. Şehir içinde ara hızlanmalarda performansı gayet tatmin edicidir.

Linea’nın içerisinde sert plastik malzeme kullanılmış. Çatlama ve solma olmuyor ama o kadar güzel bir işçiliği yok. İçerisi çok geniş bir otomobil. Özellikle arka diz mesafesi oldukça geniş. Ancak enine biraz dar olduğu için arka tarafa 3 kişi oturunca sıkışıyor. Bagajına ben iki bebek arabasını rahatlıkla sığdırabiliyordum. Uzun yol ve yüksek hızlarda o kadar güzel değil. Yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. Ayrıca yol tutuşu da öyle çok üstün değil. frenleri başarılı olduğu için Linea’yı kısa süre içerisinde doğru düzgün durdurabiliyor. Kaporta olarak çok sağlam bir otomobil olduğunu söyleyemem. Kullanırken özellikle virajlarda çok dikkatli olmak gerekiyor. Altı yerden yüksek olduğu için Türkiye şartlarında çok iyi bir otomobil.

Makyajlı kasa lineanın içi

Makyajlı kasa lineanın içi

Fiat Linea Alınır Mı?

Buraya kadar iyi kötü tüm yönlerini yazmaya size açıklamaya çalıştım. Linea’nın öyle çok kaliteliyim diye bir iddiası yok. Ancak yedek parçaları çok ucuz ve her yerde bulunabiliyor. Çok sorunsuz bir otomobildir. Rutin bakımlarını yaptırdığınız zaman sizi asla yolda bırakmaz. İkinci el piyasası tabiri caizse peynir ekmek gibidir.

Yorum Yap