Fiat Marea Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Fiat Marea Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın c segmenti otomobili olan Marea nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Marea kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Marea sedan c sınıfı bir otombildir. Hatchback  kasası Fiat Brava olarak üretilmiştir. İlk olarak 1997 yılında satılmaya başlamış. 2002 yılında makyajlanmıştır. 2007 yılında ise satıştan kaldırılmıştır.

Fiat Marea Nasıl Bir Araba?

Marea ülkemizde o kadar fazla tutulan bir model olmamıştır. Aslında kağıt üzerinde bakıldığı zaman oldukça dolu bir otomobildir. Donanım olarak ” ELX, Exclusive, Liberty, SX” paketleri vardır. ABS, hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, sürücü ve ön yolcu hava yastığı ve elektrikli aynalar gibi özellikleri vardır. Türkiye’de 1’i dizel 4 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Ancak en fazla 1.6 motoru tutulmuştur. 1.8 HLX ve 1.9 JTD motorları vardır. Ancak bunlar bir kaç tane satılmıştır.  Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : 103 beygir ve 145 Nm tork güç üretmekkedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Performans olarak tatmin edicidir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 HLX Benzinli : Performans canavarı bir motordur. 154 beygir ve 186 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Ancak yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 14, şehir dışında 8.5 litre yakıt tüketmektedir.

Marea’nın 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır.

Fiat Marea Kullanıcı Yorumu

Daha önce birisi 1.6, diğer 2.0 motorlu olanlarına sahip oldum. İlk olarak 2.0 motordan bahsedecek olursak performans olarak çoğu benim diyen arabayı ezer geçer. Oldukça performanslı ve seri bir motordur. Şehir içi ara hızlanmalarda çok iyidir. 200 km/s hıza rahatlıkla çıkabilmektedir. Ancak yakıtı yakmıyor adeta içiyor.

1.6 motoru ise oldukça ekonomik ve performanslı bir motordur. Sessiz çalıştığı için arabanın içindeyken çalışıp çalışmadığını fark bile edemezsiniz. 1.6 motoru ara hızlanmalarda güzel ve yokuşlarda ivmelenmesi idare eder. İçi oldukça geniştir. Arka diz mesafesi çoğu c segmenti otomobile göre daha iyidir. Ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde kaliteli malzeme kullanılmıştır. Öyle çatlama falan olmuyor. Yol tutuşu güzeldir ve sert virajlara rahatlıkla girebilirsiniz. Koltukları yumuşak süngerdir ve çok rahattır. Altı yere yakın olduğu için kasislerden geçerken dikkat etmek gerekiyor.

Fiat Marea Alınır Mı?

İşte geldik sizin merak ettiğiniz kısma. Marea’nın fiyatlarına baktığınız zaman emsali olan arabalara göre çok ucuz olduğu anlayabilirsiniz. Bunun sebebi sürekli bir yerlerinden elektrik arızası vermesidir. Ayrıca yedek parçaları da çok pahalıdır. Tamam parçalarını bir şekilde temiz edebiliyorsunuz ama sürekli sensör arızaları veriyor. Temiz kullanılmış bir tanesinde bu arızalar daha az olacaktır. Ancak bu arabalar ilk beyinli araba oldukları çoğu anlamayan usta için fazla kurcalanmıştır.

Yorum Yap