Fiat Palio Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Fiat Palio Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın Türkiye’de en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Palio nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanı arayacağız. Ayrıca Palio kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tofaş-Fiat ortaklığı ile Türkiye’de kuş serisi ve fiat tipo, tempra ve uno gibi otomobiller üretiliyordu. Ancak bu otomobiller 90’lı yılların ikinci yarısından itibaren çağa ayak uyduramamıştı. Özellikle tasarım olarak çok geride oldukları için Tofaş/Fiat Siena ve Palio modellerini tanıttı. Palio 1998  yılından 2002 yılına kadar üretilmiş bir otomobildir.

Fiat Palio Nasıl Bir Araba?

6 yıl kullandığım bu otomobili sizlere anlatmaya çalışacağım. Palio yerli üretim bir otomobil olduğu için çok fazla tutulmuştur. 2004 yılına kadar “EL, EL Weekend, HL, RT” donanım paketleriyle satılmış olup EL en full olanıdır. 2004 yılında hem makyajlı kasası hemde yeni 1.3 multijet motorla birlikte Palio’nun donanım isimleri “Active, Active Sole, Dynamic, Dynamic Sole, Premio Sole” olmuştur ve Dynamic en ful paketidir. Alacağınız Palio’da ” ABS, klima, iki hava yastığı ve elektrikli camlar” gibi özellikler olabilir. Palio’nun motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.2 Benzinli : İki güçte olanı vardır. Birincisi 1.2 8 valf olanıdır. 73 beygir ve 104 Nm tork güç üretmektedir. İkincisi ise 16 valf olanıdır. Bu da 80 beygir ve 104 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında ise 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.4 Benzinli : 77 beygir ve 115 beygir Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketmekte olup, LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.3 Multijet : 2004 yılında Paliolarda yer almaya başlamıştır. Fiat’ın kaya gibi sağlam bir motorudur. 70 beygir ve 180 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6, şehir dışında ise 4 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : 1.6 litrelik 16 valf olan bu motor 101 beygir ve 140 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında ise 7 litre yakıt tüketimi verisi vardır.LPG ile tam uyumlu olup çok performanslı bir motordur.

Palio’nun 5 ileri manuel vites ve az sayıda “speedgear” isimli otomatik şanzımanlı seçenekleri vardır. Ayrıca 3 ve 5 kapılı hatchback ile Weekend adı altında stationwagon kasa çeşitleri vardır.

Fiat Palio Weekend

Fiat Palio Weekend

Fiat Palio Kullanıcı Yorumu

2010 yılından 2016 yılına kadar iki farklı motora sahip Palio sahibi oldum. İlk olarak içinden bahsedecek olursak, ön tarafının genişliği yeterli seviyede dışardan küçük gibi görünse de aslında o kadar küçük değildir. Ancak arka diz mesafesi biraz küçük. Benim boyum 1.80 olduğu için sığamıyordum. Bagajında da eğer simit tüp yoksa, LPG tankı dışında pek bir şey koyacak yer kalmıyor. İçerisinde sert plastik malzeme kullanılmış. Ancak çatlama ve solma olmuyor. İlk Palio 1.2 16 v olandı. Motorunun performansına hayran kalmıştım. Kağıt üzerinde her ne kadar güçsüz gibi dursa da gayet seri ve atak bir motor. Ancak yakıtı biraz fazlaydı. 1.3 multijet olanı ise anlatmaya gerek bile yok. Biraz gürültülü çalışan bir motor ancak performans ve yakıt açısından gayet güzel. Nice arabaların bayıldığı yokuşlarda ben son gaz 120 ile çıktığımı hatırlarım. Palio tam bir şehir içi arabası. Uzun yol ve yüksek hızlarda ise yol tutuşu çok zayıf. Yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. Hafif ve yüksek bir otomobil olduğu için virajlarda çok tehlikeli olabiliyor. Palio’nun sevmediğim bir diğer yanı ise direksiyon turunun çok az olmasıydı. Başka arabalarla bir defada girdiğim yerlere Palio ile 2 defada girebiliyordum. Frenleri orta seviyede ve arabayı düzgün bir biçimde durdurabiliyor.

Fiat Palio Alınır Mı?

Şimdi gelelim merak ettiğiniz tarafa. Palio bana göre her türlü alınıp binilebilir. Bir defa sorunlu bir otomobil değil ve kronik sorunları bulunmuyor. Parçalarını ben 10 bin nüfuslu memleketimde bile rahatlıkla bulabiliyordum. İkinci el piyasası çok güçlü. Bazen yolda bile satar mısın diye soranlar oluyordu. Ancak bu arabalar şirketler tarafından çok kullanıldığı için alırken buna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü şirketlerde çok bakımsız ve özensiz bir şekilde kullanılıyorlar.

otomobil web

Yorum Yap