Fiat Uno Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Fiat Uno Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Fiat Uno Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın bir dönem ülkemizde en satılan B segmenti otomobili olan Uno nasıl bir araba alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Uno kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat, Türkiye’nin her zaman en çok satılan otomobil markalarından bir tanesi olmuştur. 90’lı yıllarda B segmenti hacthback sınıfında Uno ile satışlarına başladı. Uno 1980’li yıllardan itibaren üretilmeye başlamış olsa da, ülkemizde satışa başlaması 1992 yılını bulmuştur. 1993 yılından itibaren Tofaş-Fiat fabrikalarında üretilmeye başlanan Uno 2001 yılında üretimden kaldırılmıştır ve yerini Fiat Palio modeline bırakmıştır.

Fiat Uno Nasıl Bir Araba?

Uno’nun 1992 modeli ile 2001 modeli arasında tasarım olarak bir fark yoktur. İlk başlarda gelen unolar 60S olarak geçmektedir. 1993 yılından itibaren ise 70 serisi satışa geçmiştir. B segmenti hatcback sınıfta yer alan Uno’nun bazı modellerinde “klima, hidrolik direksiyon, ön cam otomatiği” gibi özellikler bulunmaktadır. 1994 yılından itibaren tek nokta enjeksiyonlu motorlarda satılmaya başlamıştır. Uno’nun motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

Not: Uno 60S ile 70S arasındaki farklar çok fazladır. Aslında sadece tasarım olarak birbirine benzemektedir. Şanzımanından motoruna kadar pek çok mekaniği birbirinden farklı arabalardır. 60S’in yedek parça fiyatları biraz daha fazladır.

1.1 Benzinli : Uno 60’s lerle birlikte gelmiştir. 57 beygir ve 87 Nm tork güç üretmektedir. Performans olarak kendisinden beklenmeyecek kadar atak bir motordur. LPG ile tam uyumlu olup şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 71 beygir ve 108 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Uno’nun otomatik viteslisi var mı diye soracak olursanız, İtalya’da satılan versiyonlarında mevcut, ancak ülkemizde otomatik şanzımana sahip Uno satılmamıştır. Tüm unolar 5 ileri manuel viteslidir.

Fiat Uno Kullanıcı Yorumu 

İlk olarak içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde sert plastik bir malzeme kullanılmış. Ancak kaliteli bir plastik olduğu için zamanla solma ve çatlama çok zor oluyor. Kaporta sacı olarak çok zayıf bir otomobil. Zaten kapıları örterken bile bunu hissedebiliyorsunuz. Uno tam bir şehir içi otomobilidir. Ara hızlanmaları ve motor performansı güzeldir. Ancak arabada 4 kişi varken yokuşlarda çekmekte biraz zorlanıyor. Küçük boyutları olduğu için park sorunu asla yaşamazsınız. Sağlam ve sorunsuz bir otomobildir. Düzgün kullanıldığı zaman kolay kolay sanayiye gitmez. Uzun yola gider ancak yol tutuşu çok zayıftır. Özellikle yan rüzgarlardan oldukça fazla etkileniyor. Altı yere yakın olduğu için engebeli yollarda kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Fiat Uno Alınır Mı?

Dediğimi yanlış anlaşılmasını istemem ama bir bayan veya genelde tek başınıza sürecekseniz ve paranız çok azsa Uno tam size göre bir araba. Temiz kullanılmış bir tanesi kolay kolay yolda bırakmaz. Eski olmasına rağmen tasarımı fena sayılmaz. İkinci el piyasası güçlüdür. Ancak 60s’in ikinci el piyasası çok yavaş ve yedek parçaları çok pahalı.

Yorum Yap