Ford Festiva Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Ford Festiva Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Ford’un mini otomobili olan Festiva nasıl bir araba alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Festiva kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mini otomobil pazarında 80’li yılların ikinci yarısı, 90’ların başında Japonlar tüm dünyada pazar hakimiyetini sürdürüyordu. Bunu bilen Ford, yeni bir model üretmek yerine Japon bir markaya kendi mini otomobilini ürettirme yolunu seçti. Ford ile Mazda arasında yapılan anlaşma sonucunda Mazda 121, esas alınarak Ford Festiva modeli üretildi.

Ford Festiva Nasıl Bir Araba?

Adı her ne kadar Ford olsa da aslında Japon otomobilidir. Dünya’da 1986 yılında satılmaya başlanmışsa da Türkiye’de  1990 yılından itibaren satılmaya başlamıştır. Ayrıca 1994 yılında Türkiye’de satıştan kaldırılmış, dünya pazarında 2002 yılına kadar makyajlı kasası satılmaya devam etmiştir. Festiva satıldığı dönemlerde her türlü donanım opsiyonel olarak ekletilebiliyordu. Bu sebeple alacağınız Festiva’da “Klima, hidrolik direksiyon ve elektrikli aynalar” gibi özellikler bulunabilir. Festiva’nın 3 ileri otomatik ve 5 ileri manuel vitesli şanzıman seçenekleri mevcuttur.

1.3 litrelik motoru 64 beygir ve 95 Nm tork güç üretiyor. Şehir içinde 7.5, şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketim verisi vardır. Festiva’nın yerine her ne kadar Ford Fiesta almış gibi görünse de aslında Ford Ka, festiva’nın yerine geçmiştir.  Festiva daha sonraları üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadan Kia Pride adı altında tekrardan ülkemizde satılmaya devam etmiştir.

Ford Festiva Kullanıcı Yorumu

Bir dönemler az param vardı ve ekonomik ve az yakan bir otomobile ihtiyacım vardır. Bende uzun uzun araştırmalarım sonucunda 1992 model klimalı bir Ford Festiva almıştım. İlk olarak içinden başlayacak olursak, arabanın her yerinde Japon otomobillerinin klasik sadeliği var. Her şey manuel olarak kontrol ediliyor. Ön göğüs ve kapı kollarında sert lastik malzeme kullanılmış. Ama üzerinden yıllar geçmesine rağmen en ufak bir çatlama dahi yoktu. Ön tarafının genişliği güzel, ama arka tarafı çok dar. Aile otomobili olarak kullanmak biraz zor. Ayrıca LPG takılınca bagajında çok az bir yer kalıyor. Ben en çok yakıtını severdim ve Festivadan daha az yakan bir araba görmemiştim. Motor performansı çok iyi değil, özellikle arabada 2 kişi varken birde klima açılırsa motor çok zor çekiyor. Uzun yol ve yüksek hızlarda ise yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. Motor ve rüzgar sesini de alıyor. Yol tutuşu çok zayıf öyle hızlı viraja girerseniz bir anda arabanın savrulduğunu görebilirsiniz. Ama dediğim gibi tam bir şehir içi ekonomik araba.

Ford Festiva Alınır Mı?

Eğer paranız azsa ve benim gibi ekonomik bir araba arıyorsanız Ford Festiva tam size göre. Yedek parçalarını bulmakta hiç zorlanmazsınız. Küçük şehirde olsanız bile internetten sipariş ettiğinizde gelir. Yedek parça fiyatları ise yerli otomobillerden bir tık üstte o kadar. Ancak ikinci el piyasası çok yavaş.

Yorum Yap