Ford Focus 1 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Ford Focus 1 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Amerikalı otomobil üreticisi Ford’un 1998 yılından bu zamana kadar satışta olan modeli Focus Mk1 yani 1. nesil focus nasıl bir arabai alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Focus 1 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Türkiye’nin en çok satılan otomobil markalarından bir tanesi olan Ford, C segmentinde eskiyen ve çok tutulmayan escort modelinin yerine yeni bir otomobil piyasaya sürmek için 1998 yılında Focus’u tanıttı. Focus Mk1 diye adlandırılan yeni model 1999 yılında Türkiye’de satışa sunulmuştur. 2002 yılında makyajlanarak sinyaller far içine alınmış ve sis farları tampon içine yerleştirilmiştir. 2005 yılında ise yerini Focus 2‘ye bırakmıştır.

Ford Focus 1 Nasıl Bir Araba?

1998 yılında tanıtıldığı zaman tasarım olarak gerçekten de çağının ilerisinde bir otomobildi. Focus 1 hala daha ülkemizde en çok satılan modellerden bir tanesidir.  Focus’un “Ambiente, Collection, Comfort, Darkline, Ghia, Gold Collection, Trend” donanım paketleri olup Ghia en full paketidir. ABS, dijital klima, iki hava yastığı, sis farları ve elektrikli aynalar gibi özellikleri vardır.

Focus 1 çok yönlü biri otomobildir. 3 ve 5 kapılı hatchback, sedan ve stationwagon kasa tipleri vardır. Ayrıca 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri de mevcuttur.

Motor teknik özelliklerine göz atacak olursak,

1.4 benzinli : 1.4 litre 16 valf olan motor 75 beygir ve125 Nm tork güç üretiyor. Şehir içinde 9, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketimi verisi var. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Ancak performans olarak çok düşük kalıyor. Hele yazın klimayı açtığınızda araba resmen gitmem diyor.

1.6 Benzinli : Ford’un efsanevi motorudur. Çok sağlam ve uzun ömürlü bir motordur. 100 beygir ve 143 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olup şehir içinde 9, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketiyor.

1.8 TDCi : Efsanevi TDCi motorun atası diyebiliriz. Bu turbo beslemeli motor 115 beygir ve 250 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.5, şehir dışında ise 4.5 litre yakıt tüketimi vardır. Dizel motorlara göre yakıt tüketimi biraz fazladır.

2.0 benzinli : Ford Focus Ghia ve tek kapılı yani 3 kapılı hatchback modellerinde kullanılmıştır. Efsanesi Focus ST (Sport Trend) kasalarda mevcuttur. Bu motor 130 beygir ve 160 Nm tork güç üretmetkedir. Rahatlıkla 200 km/s hıza çıkabilmektedir.

Ford Focus 1 Kullanıcı Yorumu

Bende 2 yıl boyunca 1.6 benzinli bir ford focus mk1 sahibi oldum. İlk olarak içerisinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı kollarında yumuşak malzeme kullanılmış. Ayrıca alçak göğüs olması sebebiyle çok hoş bir yol görüşü olanağı sağlıyor. Ama verdiği güven hissi bir Opel Astra veya Peugeot 307 kadar değil. Ha bu onlardan kötü anlamında demiyorum sadece verdiği histen bahsediyorum. 100 beygirlik motoru bana yeterli. Çok sessiz ve performanslı bir motor. Düşük devirde yüksek hız yapıyor. LPG ile hiç bir sorun yaşamıyorsunuz. Ön tarafının genişliği güzel, arka diz mesafesi de yeterli. Sedan olanlarının devasa bir bagaj kapasitesi bulunuyor. Ama her Hatchback otomobilde olduğu gibi Focus 1 HB’nin de bagajı küçük. Şehir içinde ara hızlanmaları yeterli seviyede ama klima açıldığı zaman motor performansını biraz kaybediyor. Çok defa uzun yola çıktım ve bana hiç bir sorun çıkarmadı. Focus’un zaten yol tutuşu meşhurdur. Nice sert virajlara hızlı girdim ama bana mısın demezdi.

focus 1 içi

Focus 1’in bazı kronik sorunları bulunuyor. Şimdi bunlara ve bu kronik sorunların çözümlerine bir göz atalım.

Focus 1 kronik arızaları

1- Klima açınca rölanti dalgalanması

Arabanın klimasını açtığınız zaman rölanti çok dalgalanıyor. Hatta trafikte bazen arabanın stop etmesine neden oluyor. Çözümü serviste bir yazılımla büyük ölçüde hallediliyor. Ancak tamamen hiç bir zaman ortadan kalkmıyor.

2- Hız Göstergesi Arızası

Daha doğrusu hız sensörü arızasıdır. Çok çabuk arıza yapan sensörü nedeniyle siz yolda 100 ile giderken bir anda ibrenin 200’e çıktığını görebilirsiniz. Hız sensörünü değiştirince sorun düzeliyor ama yine çabuk bozuluyor.

3- Debriyaj Üst Hortumu Patlatması 

Debriyaj üst horum kelepçesi plastikten yapılmış. Bu da zamanla kırılıyor ve sizin yolda kalmanıza neden olabilir. Piyasada çelik üst hortum kelepçesi mevcut. Ondan taktırınca sorun ortadan kalkıyor.

4- Ön Takımın Çabuk Arıza Vermesi

Özellikle z rot kolları ve porya bilyası çok çabuk dağılıyor. Çukurlardan ve kasislerden biraz yavaş geçmeniz gerekmekte.

Ford Focus 1 Alınır Mı?

Yukarı da her ne kadar kronik sorunlarını yazdıysam da bunlar öyle abartılacak sorunlar değil. Çok incelediğiniz zaman her otomobilin bir kusuru mutlaka olacaktır. Focus 1 bana göre emsalleri arasında alınabilecek en iyi otomobildir. Yedek parçaları çok ucuz ve her yerde bulunabiliyor. İkinci el piyasası Türkiye’nin en hızlı piyasalarından bir tanesidir. Temiz kullanılmış bir tanesi sizi üzmeyecektir.

Yorum Yap