Ford Focus 2 (2005 – 2011) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Ford Focus 2 (2005 – 2011) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Türkiye’nin en çok sevilen otomobillerinden bir tanesi olan Ford Focus MK2 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Focus 2 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en çok sevilen otomobillerinden bir tanesi olan Focus 1998 yılından itibaren satılmaya başlamıştı. MK1 diye adlandırılan birinci nesil focus Türkiye’de çok sevildi. Ancak eskiyen tasarımın yerine yenisi çıkarmak isteyen Ford 2004 yılında yeni focus’u Paris Otomobil Fuarında tanıttı. 2005 yılında Türkiye’de satışa sundu 2008 yılında makyajlı kasalarını piyasaya sürmüş olup, 2011 yılında Focus 3 çıkana kadar sattı. Focus günümüzde halen üretilmekte olup ülkemizde çok tutulmaktadır.

Focus 2 arkadan görünüşü. Makyajlı kasa ile makyajsız kasa arasında bir fark yoktur.

Focus 2 arkadan görünüşü. Makyajlı kasa ile makyajsız kasa arasında bir fark yoktur.

Ford Focus MK2 Nasıl Bir Araba?

Focus 2’yi nereden anlatmaya başlasam bilmiyorum. Focus 1‘e göre, biraz daha iri ve büyük bir yapısı var. Donanım olarak “Collection, Comfort, Ghia, Sport, Titanium, Titanium X, Trend, Trend X” paketleri vardır. 2008 yılına kadar üretilenlerde en full paketi Ghia, 2008 yılından sonra ise titanium x pakettir. “ABS, ESP, 6 hava yastığı, hız sabitleyici, dijital klima, yol bilgisayarı ve soğutmalı torpido” gibi pek çok özelliği vardır.  Türkiye’de en çok 1.6 benzinli ve 1.6 TDCi motorlar ile satılmıştır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : LPG ile tam uyumlu bir motordur. İyi bir işçilikle motor arıza lambasını yakmaz. 100 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5, şehir dışında ise6 litre yakıt tüketimi vardır.

1.6 TDCi Dizel : İki farklı güce sahip olanları vardır. Birincisi 90 beygir ikinci ise 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. 90’lık veya 110’luk olarak bilinmektedir. Şehir içide 6, şehir dışında 4 litre yakıt tüketimi vardır.

5 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur.

Makyajlı Kasa Focus 2

Makyajlı Kasa Focus 2

Ford Focus MK2 Kullanıcı Yorumu

Benim de iki tane Focus 2 aracım oldu. Bunlardan birisi benzinli, diğeri ise dizeldi. İlk olarak size benzinli olanını anlatıyım. Bana göre kasasına küçük gelen bir motor. Öyle yüksek performans beklemeyin. Ayrıca yüksek devirde çalıştığı için yüksek devirlerde rahatsız ediyor. Dizel motorunun ise performansı güzel. Bana soracak olursanız 110’luk olanını tercih etmelisiniz. Harika bir çekişi ve performansı var. Ayrıca çok sağlam bir motor. Focus’un içinde orta kalitede malzeme kullanılmış. Ama focus 2 çok geniş bir otomobil. Arka diz mesafesi çoğu D segmenti otomobilde bile yok. En sevmediğim yönü uzun yolda yüksek hızlarda motor sesini içeriye almasıydı. Zaten Focus 2 sahiplerinin de en çok dert yakındığı konulardan bir tanesi. Yol tutuşunu anlatmaya gerek yok. Zaten tüm Focuslar üstün yol tutuşuyla bilinir. Çok sağlam bir arabadır. Kolay kolay arıza çıkarmaz. Ön takımı ve yürüyen aksamı tam Türkiye yolları için uyarlanmış gibi. Kolay kolay arıza vermiyor.  Frenleri çok güçlü bir araba. Anadolu kemikli araba diye tabir edilir ya hani Focus 2 tam buna uyan bir otomobil.

Focus MK2 İçi

Focus MK2 İçi

Ford Focus MK2 Alınır Mı?

Şuan için Türkiye’nin en çok tutulan 3 otomobil modelinden bir tanesidir. Yedek parçası ve ustası Türkiye’nin her yerinde bulunabilir. Öyle kolay kolay arıza çıkarmaz. Yedek parça fiyatları ucuzdur. İkinci eli çok güçlüdür. Bana soracak olursanız alınıp yıllarca sorunsuzca binilebilecek bir otomobildir.

Yorum Yap