Ford Scorpio Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Ford Scorpio Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Ford’un rahatına düşkünler için 90’lı yıllarda ürettiği Scorpio nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Scorpio kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford, Amerikan pazarı için ayrı, Avrupa ve Türkiye pazarı için ayrı otomobiller üretmektedir. Amerikan pazarı için ürettiği otomobiller iri cüsseli, geniş ve konforlu olanlardır. Ford Scorpio’da Amerikan tarzı otomobillerden bir tanesidir.

Ford Scorpio Nasıl Bir Araba?

Türkiye’de 1990 yılında satılmaya başlamıştır. 1995 yılında ise yeni kasası ile satılmış 1998 yılında satıştan kaldırılmıştır.  Gemi gibi araba lafının tam oturduğu otomobillerden bir tanesidir. Bu Amerikalılar konforuna ve rahatına düşkün millet oldukları için Scorpio’da “ABS, klima, hız sabitleyici, elektrikli koltuklar, elektrikli aynalar ve camlar” gibi zamanının çok ötesinde özellikleri vardır. Türkiye’de 3 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Scorpio arkadan çekişli bir otomobildir. Şimdi motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

2.0 Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 120 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 14, şehir dışında ise 9 litre yakıt tüketmektedir. Türkiye’de en çok tutulan motor budur.

2.3 Benzinli : 4 silindir olan bu motor 147 beygir ve 202 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumludur ve şehir içinde 15, şehir dışında 10 litre yakıt tüketmektedir. Performans olarak harikadır. Ayrıca bu motor 2 nesil yani Scorpio II’de mevcuttur.

2.9 Benzinli : 6 silindirli bir motordur. 24 valf olan bu motor 195 beygir ve 270 Nm tork güç üretmektedir. Benzini içiyor desek yeridir. Şehir içinde 19 litre, şehir dışında ise 14 litre yakıt tüketmektedir.

Ford Scorpio Kullanıcı Yorumu

Her iki kasasını da kullanmış birisi olarak anlatıyorum. İçine oturduğunuz anda bildiğimiz otomobillerden farklı olduğunu hemen anlıyorsunuz. İçinin genişliği olsun, koltuklarının rahatlığı olsun insanı cezbediyor. 2.0 motor bile o kadar büyük kasaya biraz hantal kalıyor. Bana soracak olursanız 2.9 litrelik motoru tercih etmelisiniz. Ön koltukları kendime göre ayarladığımda arka diz mesafesi oldukça fazla kalıyordu. Uzun yol ve yüksek hızlarda çok iyi performansı var. Yola yapışıyor ve üstün yol tutuşu var. Ankara’dan İstanbul’a gidip geldim ve yaptığım en rahat yolculuklardan bir tanesini sağladı bana.

Ford Scorpio Alınır Mı?

Özellikle 2.0 motorlarda motor ve yürüyen aksamının çoğu parçası Taunus ve Sierra ile aynı. Ama kaporta aksam parçalarını bulmak çok zor oluyor. İhtiyacınız olursa internetten temin edebiliyorsunuz ama dolar kuru nedeniyle çok yüksek fiyatlara geliyor. Bana soracak olursanız eğer özel bir ilginiz yoksa alınacak araba değil.

otomobil web

Yorum Yap