Fren Balatası Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Okunuyor Fren Balatası Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesi olan fren balatası ne kadara değişir? Fren balatası fiyatları ne kadardır? Fren balatası değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca fren balatası değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Her otomobil gitmek kadar durmakta zorundadır. Hatta bazen ani bir şekilde durması gerekir. İşte otomobili durdurma ve sabit tutma görevini fren sistemi üstlenir. Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi de fren baltalarıdır. Fren balatalarının görevi sürücü aracı durdurmak için fren pedalına bastığında diskleri sıkarak aracın yavaşlamasını sağlamaktır. Bu sebeple fren balataları sürekli aşınmaya maruz kalır. Zamanla üzerindeki kısım erir ve biter. Fren balatası bittiği zaman diski çizebilir veya eğebilir. Bu sebeple fren balatalarını kullanım şeklinize göre bir sürede değiştirmeniz gerekir. Örneğin genelde şehir içi dur kalklı trafikte kullanılan araçların fren balataları 25 – 30 bin kilometrede bir biterken, daha çok uzun yolda kullanılan araçların fren balataları 150 bin kilometreye kadar dayanabilmektedir. Ayrıca fren balatalarının kalitesi de ömrünü belirleyen önemli etkenlerden bir tanesidir.

Aracınızın fren balatalarını kendiniz de değişebilirsiniz. Bunun için bir pense ve kargaburnu sizin için yeterli olacaktır. Ancak bizim tavsiyemiz bir usta tarafından değiştirmenizdir. Çünkü olası ters durumlara nasıl müdahale edeceklerini onlar en iyi şekilde bilirler.

Fren Balatası Ne Kadara Değişir?

Fren balatasını değiştirmenin süresi yaklaşık olarak yarım saatlik bir işlemdir. Ustanız aracınızın fren balatasının değiştirileceğine kanaat getirdikten sonra tekerleri söker ve eski baltaları çıkartır. Size yeni balata almanızı söyler. Fren balatası fiyatları 75 ile 200 lira arasında değişmektedir. Ustanız yeni balataları kaliperlerin üstüne takacak ve fren balatası telini yerine tutturacaktır. Bu işlem yarım saat sürer ve ustanız 50 lira civarında bir işçilik ücreti alır. Kısaca fren balatasını değiştirmenin maliyeti 2021- 2022 yılı için en fazla 250 lira civarında bir para tutacaktır.

Fren balatasını ihmal etmemeniz hem sizin hem de aracınızın güvenliği açısından çok önemlidir. Zaten çok pahalı bir parça olmadığı için mutlaka her iki rutin bakımdan birisinde değiştirilmesi önerilmektedir.

Yorum Yap