Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır? Bitik Fren Balatası Belirtileri

Okunuyor Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır? Bitik Fren Balatası Belirtileri

Fren balatalarının bittiği nasıl anlaşılır? Bitik fren balatası belirtileri nedir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Fren balatası fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Sürekli olarak diskleri sıkıştırdığı için zamanla bitme eğilimindedirler. Bu sebeple fren balatalarının üstünde buluna ped zamanla azalır ve biter. Fren balataları bittiği zaman bir takım belirtiler verir.

Fren balatalarının ömrü aracın kullanım şekline göre değişmektedir. Ancak ortalama bir fren balatası her iki bakımda bir değiştirilmelidir. Buda her 20-25 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Fren Baltasının Bittiğinin Belirtileri

Fren balataları tamamen bitmeden önce genelde bir belirti vermez. Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını veriyorsa acilen aracınızın fren balatalarını değiştirin. Çünkü ihmal edilen fren balataları diskleri bozacaktır.

1- Frene Basınca Sürtünme Sesi Gelmesi

Aracınızda frene bastığınızda genelde hiç bir ses çıkmaması gerekir. Ancak frene bastığınızda özellikle demirin demire sürtmesi gibi bir ses geliyorsa aracınızın fren balataları bitmiş olabilir.

2- Fren Uyarı Lambasının Yanması

Günümüzdeki otomobillerde fren balatasının kalınlığını sürekli olarak ölçen sensör bulunmaktadır. Fren balataları bittiği zaman aracınızın gösterge panelinde fren uyarı ışığı yanacaktır.

3- Fren Pedalının Aşırı Yumuşaması

Fren pedalına bastığınızda fren pedalı sanki bir süngere basıyormuş gibi yumuşak olması fren balatalarının bittiğinin habercisi olabilir. Ayrıca fren pedalının çok aşağıdan tutması da fren balatalarının bittiğine işaret ediyor olabilir.

4- Ani Frenlerde Daha Zor Durdurması

Aşırı derecede aşınmış fren balataları, aracınızı an bir şekilde yavaşlatmak için disklere yeterli sürtünme uygulamayacaktır. Diğer bir deyişle fren pedalına her bastığınızda fren tepkisi çok yavaş olacaktır.

5- Frene Basınca Fren Pedalının Titremesi

Bu bazen bozulan fren diskinin habercisi olsa da fren balataları bittiği zaman da frene basınca fren pedalının titrediği olabilir.

Yorum Yap